Přeskočit na obsah

Souprava bez řidiče narušila chod londýnského metra

Z Wikizpráv

Pátek

Mapka Severní linky

Na „Severní lince“ (ang. Northern line) londýnského metra se ráno uvolnil vlak, jenž poté samovolně ujel zhruba šest kilometrů. V rámci bezpečnostních opatření byl úsek Severní linky, která je z linek nejvytíženější a denně přepraví přes půl miliónu cestujících, většinu dne mimo provoz.

Správa londýnského metra vysvětlila, že na traťové větvi vedoucí do stanice High Barnet pracovala montážní souprava, na které došlo v 5.25 ráno místního času (v 6.25 středoevropského letního času) k poruše. Montážní souprava byla proto připojena k nepoužívané osobní soupravě a odtahována směrem na sever. V 6.44 se ovšem nedaleko stanice Archway z dosud nezjištěných příčin montážní souprava odpojila a rozjela se zpět na jih. Projela šest stanic, než ji v 6.57 zastavilo stoupání ve stanici Warren Street.

Tom Redfern, který cestoval v soupravě jedoucí před utrženou, popsal BBC, co se dělo: „Jakmile jsme se rozjeli, ozval se z reproduktorů strojvůdce a oznámil nám: »Jsme v mimořádné situaci, přesuňte se všichni do přední části vlaku« Došlo ke krátké panice. Z polospánku mne adrenalin probral do horečnatosti.“

Zastávka Moorgate, kam dojela souprava s cestujícími

Aby se mezi utrženým vlakem a osobním vlakem udržel bezpečný odstup, byl osobní vlak poslán směrem na Bank-Monument a projel několik stanic, než zastavil v Moorgate. Utržený montážní vlak byl poslán směrem na Charing Cross.

Pan Redfern dále uvedl: „Jeli jsme plnou parou. Věděl jsem, že jsme v nebezpečné situaci, protože jsme jeli tak rychle. A závažnost byla slyšet i z řidičova hlasu.“

Ředitel londýnského metra uvedl, že se utržená montážní souprava během své cesty nikdy nedostala blíže než kilometr k nějaké ze souprav s cestujícími. Po dobu vyšetřování byla zastaven doprava mezi stanicemi Finchley Central a Archway a mezi stanicemi Camden Town a Kennington (trasou přes Charing Cross).

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Runaway train causes chaos on London Underground na anglických Wikizprávách.

  • Runaway train on London Tube's Northern Line. BBC [online]. 2010-08-13 [cit. 2010-08-14]. Dostupné z: [1]. (anglicky)