Spor o nemocnice pokračuje, proti pojišťovnám se postavily i kraje

Z Wikizpráv

Pátek

Soukromá Kardiologie na Bulovce, s.r.o. je mezi 12 nemocnicemi s ohroženou akutní péčí

Sociálně demokratická vedení českých krajů se postavila proti záměru zdravotních pojišťoven omezit o zhruba desetinu kapacitu akutních lůžek v českých nemocnicích. Plán posvěcený ministerstvem zdravotnictví má mj. vést ve 12 nemocnicích ke zrušení nebo radikálnímu omezení akutní péče na jednodenní péči.

Šéf krajských hejtmanů, jihomoravský hejtman Michal Hašek upozornil, že údajně neprokonzultovaný plán může vést ke značným finančním škodám. Hrozí prý totiž, že nemocnice nebo jejich zřizovatelé budou muset vracet evropské či státní dotace, pokud v jejich zadání byla podmínka udržitelnosti péče po delší dobu, zpravidla pěti let.

Sociální demokraté doporučili nemocnicím, aby nové smlouvy nadiktované zdravotními pojišťovnami neuzavíraly. Zástupci krajů se chystají postavit společně s nemocnicemi pojišťovnám a ministerstvu zdravotnictví. „Jsme připraveni k velmi tvrdým jednáním,“ pohrozil Hašek.

Rušení oddělení ve dvou třetinách nemocnic[editovat]

Mezi kritiky navrhovaného opatření se vedle krajů a nemocnic zapojili také zástupci organizací pacientů, odbory, asociace zdravotně postižených a rovněž Česká lékařská komora.

ČLK právě dnes uspořádala k tomuto tématu konferenci, na které podrobněji popsal představy pojišťoven o nápravě současného nákladného stavu ředitel VZP Pavel Horák. Podle něj by měly do pěti let dvě třetiny nemocnic zrušit jedno nebo více oddělení. Další desetinu nemocnic postihnou škrty ještě důrazněji.

Předseda ČLK Pavel Kubek ale zpochybnil, že se na zrušení akutních lůžek dá opravdu tolik ušetřit. Uvedl, že přestože v minulých letech bylo zrušeno ještě víc lůžek, než kolik chtějí pojišťovny a ministerstvo zrušit nyní (7000 proti 6000), podíl výdajů pojišťoven na nemocenskou péči se naopak zvýšil. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka za viníka propadu bilance zdravotních pojišťoven označil to, že vláda již několik let ponechává bez zvýšení platby za státní pojištěnce. Na druhou stranu naopak systém zatížilo zvýšení DPH.

Sobotka také zkritizoval, že plán byl zveřejněn pozdě, a to podle něj proto, aby nepoškodil vládní strany v průběhu nedávných krajských a senátních voleb.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Hašek: Plán na rušení nemocničních lůžek je jednostranný diktát. České noviny [online]. 2012-11-02 [cit. 2012-11-02]. Dostupné z: [1].
  • Neuzavírejte smlouvy s pojišťovnami, vyzývá ČSSD nemocnice. iDNES.cz [online]. 2012-11-02 [cit. 2012-11-02]. Dostupné z: [2].
  • Dvě třetiny nemocnic by měly do pěti let zrušit nějaké oddělení. Novinky.cz [online]. 2012-11-02 [cit. 2012-11-02]. Dostupné z: [3].