Spor o vodu v Kávérí vedl v Karnátace ke stávkám

Z Wikizpráv

Úterý

Kávérí je přibližně 800 kilometrů dlouhá a teče ze západu na jihovýchod, nejprve přes Karnátaku a pak přes Tamilnádu
Zavřená čerpací stanice v Maisúru.

Lidé v Karnátace nesouhlasí s rozhodnutím indického nejvyššího soudu, který tomuto indickému státu nařídil nechat odtéct stanovený objem vody v řece Kávérí do sousedního státu Tamilnádu, a v pátek proto došlo ve státě k hromadné stávce.

Spory o vodu se v této oblasti táhnou už od přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy byly v letech 1892 a 1924 uzavřeny smlouvy mezi Maisúrským královstvím ve vnitrozemí a pobřežní Madráskou provincií.

Ve svém nedávném rozhodnutí Nejvyšší soud (sídlící mimo oba státy na severu v Novém Dillí) nařídil Karnátace, aby po deset dní pouštěla do Tamilnádu 15 000 krychlových stop vody za sekundu (tj. zhruba 425 krychlových metrů za sekundu).

Stávka poznamenala především hromadnou dopravu. V hlavním městě Karnátaky, Bengalúru, nejezdilo metro ani autobusy, zavřeny byly i obchody. Kina nevysílala tamilské filmy a nebyly šířeny ani tamilské televizní stanice.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Karnataka closed for a day after Supreme Court's judgement for Kaveri water na anglických Wikizprávách.