Sue Gardnerová opustí funkci ředitelky nadace Wikimedia

Z Wikizpráv

Středa

Sue Gardnerová v roce 2013

Sue Gardnerová, která je od prosince 2007 výkonnou ředitelkou nadace Wikimedia, předevčírem oznámila úmysl ve funkci skončit. Bude ji ovšem dále vykonávat nejméně dalšího půl roku, než se najde její nástupce.

Během jejího působení ve funkci ředitelky se nadace značně rozrostla, výdaje vyšplhaly z 3,5 miliónu dolarů v roce 2007 na 22 miliónů dolarů v roce 2012, počet zaměstnanců se zvýšil z 10 na 160. Nadace, která původně vznikla především proto, aby zajišťovala chod serverů pro Wikipedii a její sesterské projekty (mj. Wikizprávy nebo Wikislovník) rozjela řadu projektů, které podporují samotnou tvorbu obsahu například spoluprací s knihovnami, galeriemi nebo muzei.

Gardnerová uvedla dva důvody svého odchodu: Jednak je podle ní nyní nadace ve formě, jednak by Gardnerová chtěla bojovat za svobodu Internetu v širším kontextu. Tedy nejen podporou tvorby svobodného obsahu nebo varovným zhasínáním Wikipedie jako v roce 2012. Konkrétní podobu svého budoucího úsilí zatím nezná. Jako další podpůrný důvod svého odchodu Gardnerová uvedla, že zejména v takové kolaborativní organizaci, jakou je hnutí Wikimedia, by neměla mít přílišný vliv jediná stále stejná osoba.

Zdroje[editovat]

  • GARDNEROVÁ, Sue. Please read: an announcement from Wikimedia Foundation ED Sue Gardner [online]. 2013-03-27, [cit. 2013-03-29]. Dostupné online. (anglicky)
  • CHOZICKOVÁ, Amy. A Driving Force Behind Wikipedia Will Step Down. The New York Times [online]. 2013-03-27 [cit. 2013-03-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)