Sue Gardnerová pro Wikizprávy: Wikipedie zhasnutím dosáhla zvýšení povědomí o SOPA

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Fotografie Sue Gardnerové z listopadu 2011

Včera, ve středu 18. ledna, byla od šesti hodin ráno středoevropského času „zhasnuta“ anglická Wikipedie v rámci rozsáhlých internetových protestů proti dvěma navrženým americkým protipirátským zákonům, SOPA a PIPA. Protestů se účastnily i mnohé jiné webové servery, podobným způsobem jako Wikipedie například Reddit a Boing Boing. Proti zákonu se vyjádřil i Bílý dům, odkud zaznělo, že „nebude podporovat legislativu, která by omezovala svobodu vyjadřování, zvyšovala kybernetická bezpečnostní rizika nebo házela klacky pod nohy dynamickému a inovujícímu globálnímu Internetu.“

Během zhasnutí anglické Wikipedie položil redaktor anglických Wikizpráv Tom Morris výkonné ředitelce nadace Wikimedia Sue Gardnerové několik otázek ohledně pozadí a účinnosti zhasnutí.

17. ledna 2012: Sue Gardnerová s pracovníky nadace Wikimedia na poradě o zhasnutí anglické Wikipedie
Anglická Wikipedie poskytovala svým uživatelům po 24 hodin místo požadovaného obsahu černou obrazovku s vysvětlením

Tom Moris: Domníváte se, že se zhasnutí ukáže být doopravdy účinným?

Sue Gardnerová: Ano. Podle mého názoru má zhasnutí dva hlavní cíle – zvýšit povědomí o nebezpečích SOPA a PIPA a povzbudit čtenáře, aby kontaktovali své zvolené zástupce a sdělili jim svůj názor. Prvního cíle se již podařilo dosáhnout: Google News uvádí už v tuto chvíli více než čtyři tisíce článků věnovaných zhasnutí a na Twitteru se dostalo zhasnutí mezi hlavní témata prakticky okamžitě. Takže víme, že ve zvýšení povědomí jsme účinku dosáhli. Nakolik se lidé obrátí na své volené zástupce, to se teprve ukáže.

TM: Co říkáte lidem, kteří se na základě zhasnutí rozhodli opustit komunitu editorů?

SG: Já doufám, že nikdo kvůli zhasnutí editovat nepřestane. Sledovala jsem postup komunitního rozhodování na anglické Wikipedii a myslím, že byl dobrý. Poprvé lidé začali mluvit o SOPA více než před měsícem. Pak Jimmy (Wales - pozn. ed.) v půlce prosince založil nezávazné hlasování. A během posledních tří dnů se diskuse zúčastnily více než tři tisíce anglických wikipedistů z mnoha různých států. Jak poznamenal správce, který diskusi uzavíral, jedná se zdaleka o největší účast v diskusi v historii anglické Wikipedie a drtivá většina diskutujících akci podpořila. Takže doufám, že každý, kdo se zhasnutím nesouhlasí, bude naopak souhlasit s tím, že postup, kterým se došlo k rozhodnutí, byl správný, a tedy že dokáže výsledek přijmout, byť s nechutí.

TM: Jak moc jste se věnovali technickému plánovaní zhasnutí předtím, než bylo v pondělní noci komunitou rozhodnuto?

SG: Minulý čtvrtek Geoff Brigham (právní poradce nadace - pozn. ed.) požádal technické oddělení, aby si interně rozmyslelo, co bude k provedení potřeba, neboť v ten okamžik se vyvíjela komunitní diskuse způsobem, který naznačoval pravděpodobnost nějaké akce. Oni si tedy udělali vyhodnocení, vzali v úvahu zkušenosti z zhasnutí italské Wikipedie, důsledky pro internetové vyhledávače a podobně a pak se ještě pilně pracovalo o víkendu. Hlavní část základního vývoje a testování proběhla během Dne Martina Luthera Kinga, což je ve Spojených státech amerických státní svátek, a konečný vývoj a testování proběhly v úterý.

TM: Znepokojuje nadaci, že dojde k zhasnutí pouze anglické Wikipedie, nikoliv i projektů sesterských (Wikislovník, Wikizprávy, … - pozn. ed.) nebo cizojazyčných?

SG: Nikoliv. Podle mých informací je anglická Wikipedie jediný projekt a jediná jazyková verze, které se zhasnutí týká, ale několik dalších projektů a jazykových verzí vystaví na podporu bannery a italští wikipedisté nabídnou informační stránku, skrz kterou se uživatelé musí prokliknout k obsahu. Německá Wikipedie se rozhodla zobrazovat bannery ještě dřív, než se dohodli na akci angličtí wikipedisté, a arabská a italská wikipedie a projekt Commons se rozhodli později (a mohou být i další, o kterých nevím). Myslím, že je to tak v pořádku: každý projekt a každý jazyk je v jiné situaci a okolnosti si žádají jinou angažovanost, nebo i žádnou. Není tu jediná správná reakce, která by seděla všem.

TM: Někteří říkají, že nedostatečné zapojení na straně odpůrců SOPA v komerční sféře (weby rozsáhlosti Twitteru, Facebooku, Googlu) poškodí účinnost zhasnutí – je to důvod k obávám?

SG: Ne. Nemyslím si, že by kdokoliv někdy očekával, že velké komerční weby zhasnou: většina z nich ani není v pozici, kdy by se mohli na něčem podobném podílet, i kdyby chtěli. Někteří se například musejí zodpovídat svým akcionářům, účast by pro ně znamenala příliš velký výpadek příjmů, nebo by zhasnutí představovalo porušení nějakých smluv (v kterých slibují poskytovat své služby s co nejmenšími výpadky). Většina webů je omezena různými obchodními aspekty: účast Wikipedie je naopak tím důležitější a výraznější.

TM: Plánuje nadace s ohledem na nedávné italské i současné anglické zhasnutí přijít s nějakou politikou, nějakým souborem podmínek, které budou omezovat, kdy k podobným věcem smí docházet? V komunitě je mnoho těch, kteří podporují akci proti SOPA, ale bojí se, že by to mohl být špatný precedent.

SG: Jasně, chápu tyhle lidi a do jisté míry ty obavy sdílím i já. Hnutí Wikimedie nemá mnoho zkušeností s podobným angažovaným podporováním a pravděpodobně dojde i k nějakým pochybením. V tuhle chvíli nemá nadace Wikimedia žádné plány vyvíjet pravidla pro řízení protestů a podpor. Myslím si však, že by pravděpodobně dávalo smysl, aby nadace poskytla prostor pro patřičné diskuse, aby lidé mohli sdílet své myšlenky a zkušenosti. Tedy například bychom mohli založit emailovou konferenci věnovanou otázkám lobbingu a podpor. Dobrá diskuse už myslím začíná na patřičné stránce na metě.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Wikinews interviews Sue Gardner on Wikipedia blackout na anglických Wikizprávách.