Přeskočit na obsah

Svědci hlásí desítky mrtvých v syrské Húle

Z Wikizpráv

Pátek

Protivládní syrští aktivisté hlásí, že při útoku vládních jednotek na město Húla přišlo o život na padesát lidí. Další tři desítky obětí útoků armády měly padnout na jiných místech, vláda naopak oznámila smrt 17 osob zabitých rebely. Údaje nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

V Londýně sídlící Syrská pozorovatelna lidských práv tvrdí, že vládní jednotky zahájily v Húle palbu na protivládní protesty. Když protivládní jednotky odpověděly střelbou, začala armáda s dělostřeleckou palbou a zabila zhruba 50 lidí. Aktivista Ahmad Kássim řekl agentuře Reuters: „Vojácí právě ostřelují Húlu, jsou obrovské oběti.“

V Sýrii působí teroristé[editovat]

Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun mezitím potvrdil, že za nedávnými bombovými útoky stojí s největší pravděpodobností teroristé. Prezident Bašár Asad tvrdí, že v jeho zemi nejde o povstání demokratických sil, ale že bojuje právě proti teroristickým skupinám.

„V zemi panuje celková atmosféra napětí, nedůvěry a strachu. Celková úroveň násilí zůstává dost vysoká,“ popisuje situaci v Sýrii Pan Ki-mun. Mírový plán jeho předchůdce Kofiho Annana tak dostal násilnostmi v Húle a na dalších místech nové trhliny.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Syrian troops 'kill 50' near Homs. Guardian [online]. 2012-05-25 [cit. 2012-06-04]. Dostupné z: [1]. (anglicky)