Téměř 70 % mladých Íránců používá ilegální nástroje pro obcházení cenzury internetu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Svět podle internetové cenzury. Legenda: modrá: žádná cenzura, žlutá: částečná cenzura, červená: pod dohledem, černá: vysoce kontrolovaná

Ve zprávě vypracované Ministerstvem mládeže a sportu oznámila íránská vláda, že z 23,5 milionu mladých lidí, kteří jsou na internetu, využívá 69,3 % technologie, které jim mají umožnit obcházet cenzuru jako například proxy servery a virtuální privátní sítě (VPN), které poskytují přístup ke „globálnímu internetu“.

Pokud se Íránci v současnosti pokusí otevřít webovou stránku s materiálem, který je považován za nepřátelský vůči vládě nebo národním islámským ideálům, narazí často na firewall. Zpráva samotná[1] nemluví o právním statutu využívání nástrojů, které umožní obcházení takových bariér. Ale podle íránského seznamu počítačových zločinů[2] je ilegální jak distribuce těchto nástrojů, tak poskytování instrukcí, jak je používat. Porušení těchto zákonů může vyústit v přísné potrestání.

Íránská politika týkající se používání internetu nadále působí v mnoha ohledech nesourodě a nedůtklivě. Minulý týden uvedl prezident Hassan Rúhání, že filtrování nemůže být v případě národu, jako je Írán, nikdy efektivní. O několik dní později začalo nicméně Ministerstvo kultury a islámského usměrňování blokovat zpravodajské servery[3], které nemají patřičnou tiskovou licenci. Stejně tak – ačkoli Rúhání a klíčoví členové jeho kabinetu patří mezi nejuznávanější uživatele Twitteru a Facebooku v zemi – zůstávají obě nejpopulárnější sociální sítě pro běžné uživatele internetu v Íránu blokovány[4].

S poukazem na nedávné zlepšení infrastruktury „pevného“ internetu i internetu v mobilu[5] argumentovali někteří, že Rúháního politika v otázkách internetu je jednou z nemnoha oblastí, kde jsou prohlášení vlády a její činy v souladu. Přesto zprávy, jako je tato, udržují celkovou atmosféru nejistoty mezi mnoha uživateli i místními zastánci svobodného internetu.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  1. نتایج جدیدترین نظرسنجی از جوانان اعلام شد. ISNA [online]. . Dostupné z: [1]. (persky)
  2. فهرست مصادیق محتوای مجرمانه. Cyber Police [online]. c2014. Dostupné z: [2]. (persky)
  3. ALIMARDANI, Mahsa. The Iranian Government Is Blocking Unregistered News Sites. Global Voices Online [online]. 2014-09-09. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  4. ALIMARDANI, Mahsa. Rouhani’s Tweets Leave Users Wondering: Does Real Change Lie Ahead?. Global Voices Advocacy [online]. 2013-10-22. Dostupné z: [4]. (anglicky)
  5. MOAVENI, Azadeh. Iran: Rouhani’s insistence on faster internet has staying power. index [online]. 2014-09-04. Dostupné z: [5]. (anglicky)