Tanec, slzný plyn a těžkooděnci: České Budějovice zažily policejní manévry

Z Wikizpráv

Sobota

Také ulice V. Volfa se stala místem střetu protestujících s těžkooděnci.

Rvačka na českobudějovickém sídlišti Máj mezi Romy a Čechy vyvolala bouřlivé reakce. Nespokojení obyvatelé sídliště a zástupci krajní pravice svolali protestní shromáždění na Náměstí Přemysla Otakara II. a Romové uspořádali Happening pod názvem „Z bahna ven“ přímo na sídlišti Máj.

Happening místních Romů začal už v jednu hodinu odpoledne, podle slov organizátorů, jako reakce na demonstraci na náměstí, aby nemohl očekávaný pochod projít ulicemi Máje. Po proslovech organizátorů a společné modlitbě se reprodukovaně hrály romské písně, které pár místních Romů doprovodilo i tancem.

Organizátoři ve svém projevu zdůraznili nutnost spolupráce mezi místními Romy a Čechy, poděkovali neziskovým organizacím, které se na sídlišti věnují sociální a pedagogické práci a navrhli i zřízení romských hlídek městské policie.

Na Náměstí Přemysla Otakara II. se před šestnáctou hodinou začali scházet účastníci demonstrace „proti nepřizpůsobivým občanům“. Po šestnácté hodině vzniklo před Samsonovou kašnou improvizované řečniště. Účastníci doprovodili projevy organizátorů souhlasným jásotem i skandováním hesel. Mezi projevy o problémech soužití Čechů s romskou komunitou zazněly i citace z Listiny základních práv a svobod.

Po oficiálním ukončení demonstrace se stovky protestujících vydaly na pochod městem směrem na sídliště Máj. Demonstranty doprovázeli policisté i antikonfliktní tým. Situaci nad městem sledoval i policejní vrtulník.

Téměř okamžitě od příchodu protestujících na ulici Jaroslava Bendy se objevily první střety demonstrantů s policií, která pro rozehnání davu použila dělobuchy a slzný plyn. Někteří z protestujících převrátili popelnice, ze kterých vytvořili bariéru, a začali po policistech házet skleněné lahve a další předměty. Situace se uklidnila až v půl sedmé večer, kdy si demonstranti sedli před těžkooděnce oddělujícími demonstranty od happeningu pořádaného Romy.

Po další potyčce, při níž opět létaly vzduchem různé předměty, se do akce zapojili místní obyvatelé, kteří si stoupli před těžkooděnce, aby bránili výtržníkům v házení předmětů na policisty a začali s těžkooděnci diskutovat o vzniklé situaci.

Po několika minutách se tvrdé jádro výtržníků přesunulo do ulice V. Volfa, kde žije početná romská komunita. Vzduchem létala především ostrá slova, Romové celou akci sledovali z oken svých bytů. Těžkooděnci po několika výzvách protestující vytlačili průchodem mezi panelovými domy ven z ulice, ovšem ti ve slovních potyčkách s romskými obyvateli téhož panelového domu pokračovali na druhé straně.

I tentokrát policie demonstranty vyzvala k opuštění prostranství a poté je zatlačila na místo, kde původně Romové pořádali svůj happening. Tam protestující setrvali až do pozdních večerních hodin skandováním hesel a zpěvem hymny.

„Protest proti nepřizpůsobivým občanům“ byl svolán v reakci na rozsáhlou rvačku, která se stala minulý pátek na sídlišti Máj a v níž byli zainteresováni Romové i Češi, poté, co se do potyčky mezi dětmi předškolního věku vložili i dospělí. Dva lidé tehdy skončili v nemocnici.

Galerie[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Venca24 (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.