Přeskočit na obsah

Tornádo udeřilo na Missouri, ve městě Joplin zabilo devět desítek lidí

Z Wikizpráv
Ulice v Joplinu dlouho před zásahem tornáda (rok 2005)

Pondělí

Tornádo zasáhlo včera město Joplin v americkém státě Missouri a způsobilo rozsáhlé škody. Nejméně 89 lidí přišlo o život.

Stopa tornáda byla široká zhruba jednu míli (více než 1,5 kilometru). Mluvčí radnice Lynn Onstotová odhadla, že délka zasažené oblasti je téměř čtyři míle (asi šest kilometrů); ředitel krizového managementu okresu Jasper Keith Stammer ji odhadoval zhruba o polovinu delší.

Svědci popsali, že jsou zničené celé bloky budov. Steve Runnels z meteorologické služby National Weather Service řekl: „Máme hlášené významné škody i u pevných budov. Vítr převracel automobily a strhával kůru ze stromů.“

Mezi poškozenými zařízeními je i místní nemocnice, Regionální zdravotnické zařízení sv. Jana. Někteří pacienti byli zraněni, všichni museli být evakuováni do jiných nemocnic. Střední škola Joplin High School byla rovněž zasažena. „Vidíte tu obraz druhé světové války, devastace a to všechno jako po bombardování. Tak to tu opravdu vypadá,“ řekl její ředitel Kerry Sachetta.

Ve městě žije zhruba 50 tisíc lidí.

Prezident Barack Obama nařídil, aby Federální agentura pro krizový management FEMA vynaložila síly na podporu státního a místního úsilí o obnovu. Zároveň vyjádřil soustrast rodinám pozůstalým po obětech neštěstí.

Zdroje[editovat]

  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Tornado touches down in Joplin, Missouri na anglických Wikizprávách.
  • MURPHY, Kevin. Tornado kills at least 30 in Joplin, Missouri. Chicago Tribune [online]. 2011-05-23 [cit. 2011-05-24]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • ESPOSITO, Richard; TANGLAO, Leezel; DOLAK, Keven. Tornadoes Rip Across Midwest; 89 Dead in Joplin, Mo.. ABC News [online]. 2011-05-23 [cit. 2011-05-24]. Dostupné z: [2]. (anglicky)