Transportéry s ozbrojenci pod ruskými vlajkami vjely do Slavjanska

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Český tisk přináší zprávu o šesti ukrajinských transportérech s posádkami, které přešly podle ruských informací na stranu východoukrajinské domobrany. Ovšem při důkladném přečtení i z ruských zpráv vyplývá pouze fakt, že byla na vozidlo ukrajinských vojáků po debatě s obyvateli v Kramatorsku připevněna ruská vlajka. S jednotkou domobrany pak vozidla odjela z Kramatorska do Slavjanska.

Český server tyden.cz se široce rozepisuje o možnostech kolik asi (nejméně prý desítky) vojáků i s několika tanky a obrněnci přešlo na stranu domobrany.[1] Ovšem i Hlas Ruska přináší informaci že „Ukrajinští vojáci v Slavjansku vztyčili ruskou vlajku, (...) a přešli tedy na stranu lidu“.[2]

Uvedené nedostatečné informace ale nabízí různé scénáře a interpretace.

Ozbrojené jednotky označované jako domobrana odmítly v předchozích dnech nabídku složit zbraně výměnou za beztrestnost, současně se slibem ukrajinských činitelů, že regiony budou více samosprávné. Podle výsledků výzkumu Gallupova ústavu provedeného před měsícem většina obyvatel východní Ukrajiny netouží být součástí Ruska, stejně odpovídala v té době i většina obyvatel Krymu.

Zdroje[editovat]

  • Экипажи БТР перешли на сторону Краматорска]. dni.ru [online]. 2014-04-16 [cit. 2014-04-16]. Dostupné z: [3]. (rusky)
  • Ukraine troops seize airfield from pro-Russia forces. USA Today [online]. 2014-04-15 [cit. 2014-04-16]. Dostupné z: [4]. (anglicky)
  1. První posádky obrněnců vojska Ukrajiny přešly k domobraně. Týden [online]. 2014-04-15. Dostupné z: [1].
  2. Ukrajinští vojáci v Slavjansku vztyčili ruskou vlajku. Hlas Ruska [online]. 2014-04-16. Dostupné z: [2].