Přeskočit na obsah

Turecko vypovědělo izraelského velvyslance

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Loď Mavi Marmara loni po návratu z Gazy do Istanbulu, na boku transparent s podobiznami obětí

Turecko vykázalo izraelského velvyslance v Ankaře a přerušilo platnost všech vojenských dohod s Izraelem poté, co na veřejnost pronikly závěry zprávy OSN ohledně loňského obsazení turecké lodi usilující o prolomení blokády Gazy. Podle ministra zahraničí Ahmeta Davutoglua navíc Turecko omezí vlastní diplomatické zastoupení v Izraeli pouze na úroveň druhého tajemníka.

Panel OSN podle dostupného textu zprávy dospěl k závěru, že námořní blokáda Gazy je z hlediska mezinárodního práva legální, ale že zákrok izraelské vlády při zastavování turecké lodi zahrnoval použití „nadměrné a neopodstatněné“ síly. Zpráva označila úmrtí devíti Turků, kteří při zásahu přišli o život, za „nepřijatelné“. Izrael podle výboru neposkytl „uspokojivé vysvětlení“ jejich zabití, přičemž většina obětí byla „střelena vícekrát, někteří do zad anebo zblízka“. Panel také obvinil Izrael z „významně špatného zacházení“ s pasažéry flotily poté, co byli dopraveni na izraelskou pevninu.

Na druhou stranu autoři zprávy uznali, že se izraelská jednotka, která se vylodila na turecké plavidlo, užitím síly bránila proti „podstatnému, organizovanému a násilnému odporu“ ze strany některých pasažérů. Loď Mavi Marmara byla největší ze šesti plavidel, která se pokoušela provézt námořní blokádou humanitární pomoc pro Palestince. Tuto snahu označili autoři zprávy za „lehkovážnou“.

Zástupci izraelských úřadů, kteří podali médiím reakci pod podmínkou anonymity, ocenili, že zpráva údajně neoznačila izraelskou akci za porušení mezinárodního práva. Přesto je možné, že Izrael bude mít vůči znění zprávy námitky.

Zprávu OSN zveřejnil deník New York Times. Mezi jejími čtyřmi autory jsou bývalý premiér Nového Zélandu Geoffrey Palmer a bývalý prezident Kolumbie Alvaro Uribe. Podle mluvčího OSN měla být zpráva oficiálně zveřejněna během několika dní, její únik nijak nekomentoval. Zpráva dokončená v červenci čekala v utajení na to, zda Izrael a Turecko vyřeší spor o útok na Mavi Marmaru vzájemnými jednáními.

Turecko od zásahu požadovalo oficiální izraelskou omluvu, odškodnění pozůstalým po obětech a přerušení blokády. Izrael se omluvit odmítl, nevyloučil ale vyjádření politování a výplatu kompenzací.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]