Přeskočit na obsah

Izrael odmítl plán OSN na prošetření zásahu na lodích do Gazy

Z Wikizpráv

Neděle

Loď Mavi Marmara, která se zúčastnila pokusu o prolomení blokády Gazy a byla zastavena izraelskými jednotkami

Navzdory odporu Izraele postupuje vyšetřování květnového zásahu na konvojích do Gazy, které vede komise Organizace spojených národů. Izrael odmítl rozhodnutí Rady OSN pro lidská práva vyšetřovat tento zásah, při kterém armádní síly obsadily lodě aktivistů snažící se prorazit blokádu Gazy. Devět aktivistů bylo zabito.

Izrael se stal terčem celosvětové kritiky a OSN žádala mezinárodní vyšetření incidentu. Izrael to odmítl na podkladě toho, že loňská zpráva o válce v Gaze byla zaujatá. Tzv. Goldstoneova zpráva obvinila Izrael z válečných zločinů a odmítla izraelská tvrzení, že vojenská akce byla legitimní sebeobranou po letech palestinských raketových útoků.

„Jednoznačně říkám, že neustoupíme žádnému nátlaku, který by požadoval vznik jakéhosi Goldstonea II nebo něčeho podobného, protože už máme hořké zkušenosti,“ prohlásil izraelský ministr Juli-Joel Edelstein.

Izrael místo toho zahájil svá vlastní dvě vyšetřování: Uzavřené armádní a druhé civilní se zahraničními pozorovateli. „Izraelský výbor již vyšetřuje a zjišťuje, co se skutečně stalo, a mezinárodní pozorovatelé se toho účastní a dohlížejí na práci výboru. Pravda tak bude osvětlena nejen nám, ale později i světu,“ dodal Edelstein.

Izrael tvrdí, že zásahové jednotky jednaly v sebeobraně, když je aktivisté po nalodění napadli tyčemi a noži. Rada OSN pro lidská práva se ale domnívá, že nezávislé vyšetřování je nezbytné, aby bylo možné prověřit izraelská „porušení mezinárodního práva“.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]