UNESCO rozšířilo seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví

Z Wikizpráv

Úterý

Symbol Světového dědictví

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO byly přidány tyto evropské památky: Dánské městečko Christiansfeld založené příslušníky Moravské církve, rovněž dánská lovecká obora v severní části ostrova Sjælland, Forth Rail Bridge ve Skotsku, francouzské vinařské oblasti Champagne a Burgundsko, katedrála v Monreale na Sicilii, norské městečko Rjukan a hamburská čtvrť Speicherstadt s hustou zástavbou skladovacích budov z přelomu 19. a 20. století

Celsova knihovna v Efesu

Asijskou část seznamu obohatily ruiny starořeckého města Efezu v Turecku, stejně jako pevnost a zahrady v Diyarbakıru, posvátná mongolská hora Burchan Chaldún považovaná za pohřebiště Čingischána, ruiny čínského města Tusi, izraelský národní park Bejt Še'arim, íránská kulturní oblast Maymandu a ruiny staroperského královského sídla Súsy, dvacet tři japonských historických průmyslových míst jako je ostrov Hašima v jižním Japonsku, Betánie – legendární místo křtu Ježíše Krista prorokem Janem Křtitelem v dnešním Jordánsku, historické oblasti korejského království Pekče a Botanická zahrada v Singapuru

Mezi památky UNESCO na americkém kontinentě byly zapsány akvadukt Parde Tembleque v Mexiku, uruguayské město Fray Bentos známé zpracováním masa, budovy františkánských misií v texaském San Antoniu a národní park Blue and John Crow Mountains na ostrově Jamajka.

Další památky již dříve zapsané v seznamu získaly rozšířenou ochranu. Národní park Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu, Kapská floristická oblast v Jihoafrické republice a Svatojakubská cesta ve Španělsku.

Na seznamu světového dědictví v ohrožení se ocitla jemenská města Sana'a a Šibám, s jedinečnou hliněnou architekturou, a starověká městská pevnost Hatra v severním Iráku.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • OBRAZEM: Nové památky na seznamu UNESCO. Týden.cz [online]. 2015-07-07 [cit. 2015-07-07]. Dostupné z: [1].
  • Zdvižené obočí. V UNESCO nově místa, kde trpěly tisíce vězňů. Týden.cz [online]. 2015-07-07 [cit. 2015-07-07]. Dostupné z: [2].
  • UNESCO's newest World Heritage Sites. CNN [online]. 2015-07-07 [cit. 2015-07-07]. Dostupné z: [3]. (anglicky)