Přeskočit na obsah

Ukrajinští separatisté přiznali tisíce Rusů na Ukrajině, Porošenko oznámil ruskou invazi

Z Wikizpráv

Čtvrtek

BM-21 Grad na vozidle Ural zabavený separatistům při protiteroristické akci

Alexandr Zacharčenko, povstalecký „premiér“, v ruské televizi Rossija 24 podle BBC přiznal, že na Ukrajině bojuje po boku separatistů až čtyři tisíce vojáků, kteří tam válčí místo dovolené a na opušťáku, nebo jsou už ve výslužbě. Ukrajinský prezident Porošenko dnes nové vojenské akce s účastí ruských sil označil za ruskou invazi a zrušil kvůli ní zahraniční cestu do Turecka.

Premiér Arsenij Jaceňuk požádal o svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN a volá po nových sankcích Západu, které by zastavily další ruskou agresi. Kyjev už podle něj není schopen sám situaci zvládnout. Porošenko chce také požádat o svolání mimořádného zasedání Rady Evropy.

„Rozhodl jsem se zrušit pracovní návštěvu Turecké republiky ve spojitosti s rychle se horšící situací v Doněcké oblasti, zvláště v Amvrosijivce a Starobeševě, poněvadž proběhla invaze ruských sil,“ napsal na internetových stránkách prezident Ukrajiny a svolal mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu. „Místo prezidenta je nyní v Kyjevě,“ nechal se slyšet.

O mimořádné jednání RB OSN požádal i její nestálý člen Litva, která také mluví o ruské invazi na Ukrajinu.

Na Ukrajině operují tisíce vojáků

[editovat]

Vůdce proruských separatistů Zacharčenko přiznal, že v oblasti operuje až 4 tisíce vojáků z Ruska. Ruská média spekulují, zda nedávno pohřbení ruští vojáci nezemřeli na Ukrajině. „Příslušné úřady zajisté tuto informaci prověřují. Je nutné ji důkladně ověřit, než se budou dělat nějaké závěry,“ komentoval dotazy kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

O zapojení ruských vojáků do bojů píše také velvyslanec USA na Ukrajině Geoffrey Pyatt. Na Twitteru uvedl, že vojáci bojují přímo po boku povstalců a že „Rusové jim dodávají tanky, obrněná vozidla, zbraně a raketomety, které ovšem k porážce ukrajinských sil nestačily, takže nyní roste počet ruských vojáků, kteří přímo zasahují do bojů na ukrajinském území“. Rusko podle něj do oblasti bojů vyslalo také nejnovější letecké obranné systémy včetně Pancir-S1.

Moskva stále tvrdí, že žádné vojáky do Ukrajiny neposílá. O skupině parašutistů z Kostromy, které zadržela ukrajinská armáda na ukrajinském území, tvrdí, že hranici překročili omylem. Příbuzným těchto vojáků ale zástupce velitele jejich divize plukovník Chotuljov situaci popsal tak, že přinejmenším velitelé těchto vojáků mohli vědět, kde se jejich oddíl nachází. Popřel také informaci ministerstva obrany, že vojáci byli zadrženi bez boje. Naopak příbuzným řekl, že dva parašutisté z této skupiny na Ukrajině přišli o život, dalších deset je v nemocnicích na ruském území a devět zadržují Ukrajinci.

Přítomnost Rusů v bojích se projevuje celkem znatelně. Během pouhých 24 hodin separatisté obsadili Novoazovsk, kde otevřeli zcela novou frontu oddělenou od oblasti dosavadních bojů, která je položená výše na sever. Nyní se chystají dobýt Mariupol. Mluvčí protiteroristické operace uvedl, že má zprávy o pohybu jednotek separatistů, které doprovázejí tanky, obrněná vozidla a lehká děla. „Mají ruské znaky. Už se to ani nesnaží maskovat. Právě jsou na cestě dál do vnitrozemí,“ poznamenal.

Politický geograf Martin Riegl z Fakulty sociálních věd na Univerzitě Karlově si myslí, že k oficiálnímu vyhlášení války nedojde. O účasti Ruska v konfliktu ale podle něj už není pochyb. „Myslím si, že nepřímé důkazy jsou v tuto chvíli opravdu jasné. Otázka je, jestli se Moskva bude nadále snažit popírat přítomnost svých vojáků, eventuálně, že hranici překročili omylem. Ale myslím si, že už to opravdu není důvěryhodné,“ uvedl pro ČT24.

Zdroje

[editovat]
  • ket. Tisíce Rusů na Ukrajině, přiznal vůdce rebelů. Porošenko mluví o invazi. ČT24 [online]. 2014-08-28 [cit. 2014-08-28]. Dostupné z: [1].
  • redakce. Na Ukrajinu vpadla ruská armáda, oznámil prezident Porošenko. Novinky.cz [online]. 2014-08-28 [cit. 2014-08-28]. Dostupné z: [2].
  • aš; redakce. Rusko přiznalo padlé výsadkáře na Ukrajině. Novinky.cz [online]. 2014-08-27 [cit. 2014-08-28]. Dostupné z: [3].
  • ALEXEJEV, Jurij. Matěri děsantikov obratilis k vlasťam. Utro [online]. 2014-08-27 [cit. 2014-08-28]. Dostupné z: [4]. (rusky)
  • Komandovanie kostromskich děsantnikov priznalo potěri na Ukraině. Radio Svoboda [online]. 2014-08-27 [cit. 2014-08-28]. Dostupné z: [5]. (rusky)