Uniklá korespondence: Facebook si najal firmu na pošpinění Googlu

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Googlu
Logo Facebooku

Pátek

Mezi dvěma americkými konkurenčními společnostmi, Googlem a Facebookem, asi nejsou nejlepší vztahy, jak dokládá nejnovější aféra. Facebook si najal firmu zaměřenou na vztahy s veřejností, aby platila novináře za systematické očerňování Googlu v amerických novinách.

Facebook, jehož produktem je především stejnojmenná sociální síť, potvrdil, že uniklé emaily jsou pravé. Podle nich si Facebook najal známou profesionální firmu Burson-Marsteller pracující v oblasti vztahů s veřejností, aby zkazila obraz Social Circle, konkurenčního webového systému provozovaného Googlem. Firma Burson-Marsteller pak najala dva novináře (Jimiho Goldmana a Johna Mercuria), aby přiměli redaktory The Washington Post a USA Today k publikování úvodníků kritizujících ochranu soukromí v Social Circle.

Prvotním impulsem k odhalení byl okamžik, kdy Burson-Marsteller oslovil za stejným účelem blogera, který nejen, že spolupráci odmítl, ale navíc zveřejnil emaily, které si s agenturou vyměnil. Burso-Marsteller se následně za záležitost omluvila a uvedla, že kontrakt tohoto typu představuje porušení pravidel společnosti. „Dohoda s takovými podmínkami měla být odmítnuta“, prohlásil mluvčí společnosti. Pro pověst agentury je to velká rána, přitom už v minulosti pracovala pro kontroverzní klienty.

Facebook naopak prohlásil, že propagovaná kritika špatného zabezpečení Social Circle je pravdivá.

Gogole se k záležitosti zatím odmítl vyjádřit.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Facebook hired PR firm to discredit Google, reveals leaked correspondence na anglických Wikizprávách.

  • Facebook exposed in Google smear campaign. BBC [online]. 2011-05-12 [cit. 2011-05-13]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • HALLIDAY, Josh. Facebook paid PR firm to smear Google. The Guardian [online]. 2011-05-12 [cit. 2011-05-13]. Dostupné z: [2]. (anglicky)