Přeskočit na obsah

Věřící vzdali poctu Donu Boscovi i v Českých Budějovicích

Z Wikizpráv

Úterý

Do českobudějovického kostela sv. Vojtěcha dnes zavítala socha s ostatky svatého Jana Bosca, zakladatele Společnosti sv. Františka Saleského dnes známé jako Salesiáni Dona Bosca. Ostatky dorazily do Českých Budějovic v rámci jejich putování po celém světě k příležitosti 200. výročí narození Dona Bosca v roce 2015 jako do posledního města v České republice. Zítra ostatky italského světce zamíří do rakouského Lince.

Ve farním kostele sv. Vojtěcha i v přilehlém středisku mládeže byl po celý den zajištěn bohatý program. Nechyběla ani dětská bohoslužba, zábavný program pro rodiče s dětmi nebo čtení z životopisu Dona Bosca. Vrcholem dne byla slavnostní bohoslužba vedená biskupem Mons. Jiřím Paďourem a provinciálem Petrem Vaculíkem.

Bronzová socha představující Dona Bosca obklopeného chlapci byla po celý den k vidění před oltářem v kostele sv. Vojtěcha. Sochu navrhl a zhotovil italský sochař Mauro Baldessari a je v ní ukryta schránka s kostí Dona Bosca. Socha je celkem 1,6 m vysoká a váží 275 kg.

Jan Bosco byl italský římskokatolický kněz působící v Turíně, kde se věnoval chudým a opuštěným chlapcům. V roce 1859 založil mužský řeholní řád Salesiánů Dona Bosca, který se měl starat o chlapce a spolu s Marií Dominikou Mazzarellovou v roce 1872 založil kongregaci Dcer Panny Marie Pomocnice, starající se o dívky. Dnes působí Salesiáni ve 130 zemích světa. V České republice provozují několik středisek mládeže, vlastní nakladatelství Portál, vydávají několik časopisů, působí v televizi Noe a spravují několik farností.

Zdroje[editovat]