Věřitelé poslali Sazku do konkurzu

Z Wikizpráv
Sídlo Sazky

Pátek

Loterijní společnost Sazka bude v konkurzu. Rozhodl o tom její věřitelský výbor při svém dnešním jednání. Pro byla většina nezajištěných věřitelů i jediný zajištěný věřitel, The Bank of New York Mellon. Při konkurzu nebude moci současné vedení společnosti nakládat s jejím majetkem, tuto pravomoc v plné míře získá insolvenční správce Josef Cupka. S uvalením konkurzu i s prodloužením působení Cupky ve funkci vyjádřil souhlas Městský soud v Praze.

Dnešní schůze věřitelského výboru bylo pokračováním dlouhé série jednání a sporů souvisejících s insolvencí Sazky. V ní se na jedné straně spojily společnosti KKCG a PPF s Bank of New York Mellon, jejich zástupci dnes hlasovali pro konkurz; proti se postavily firmy Penta a Gladiolus. Soud nepřiznal hlasovací právo ve výboru společnosti Bestsport. Ta vlastní O2 Arénu a po Sazce chce vyrovnání dluhu ve výši šest miliard korun, tyto pohledávky ale zatím nebyly přezkoumány a soud nesouhlasil ani s odkladem hlasování po přezkoumání, které má proběhnout ve zvláštním řízení. Zastoupení ve věřitelském výboru nezískal také ani jeden zástupce trafikantů, kteří dohromady vymáhají pohledávky ve výši zhruba 1,5 miliardy korun, věřitelský výbor byl potvrzen ve složení předběžného výboru, pouze byl doplněn zástupce Bank of New York Mellon.

Šéf Sazky Aleš Hušák prohlásil, že se proti dnešnímu rozhodnutí věřitelského výboru a soudu odvolá, a slíbil, že boj o Sazku bude pokračovat a bude dlouhý. Už v průběhu dnešního jednání napadl nezávislost soudu a označil soudce Jaromíra Harmacha za podjatého.

Podle Hušákova managementu Sazka nemá aktuálně peníze na vyplácení případných vyšších výher, proto požádal o přerušení loterijní činnosti. Navíc Hušák upozornil, že podle loterijního zákona nemůže společnost v konkurzu provozovat loterijní činnost. Ministr financí Miroslav Kalousek ale v reakci prohlásil, že konkurz není pro provozování loterií překážkou.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Velcí věřitelé poslali Sazku do konkurzu. České noviny [online]. 2011-05-27 [cit. 2011-05-27]. Dostupné z: [1].