Přeskočit na obsah

Vědci objevili bakterie, jejichž potravou jsou PET láhve

Z Wikizpráv

Pátek
(aktualizováno 17. března 2016)

Ročně se ve světě vyrobí 45 milionů tun polyethylentereftalátu, ne všechny skončí v recyklaci (ilustrační foto)

Japonští vědci v časopisu Science publikovali objev bakterií schopných rozrušit strukturu PET láhví, které dovedou nakonec zcela zničit. Bakterie Ideonella sakaiensis, jak ji japonští vědci pojmenovali, tak představuje významný objev v době, kdy továrny chrlí 45 milionů tun polyethylentereftalátu ročně, který následně devastuje životní prostředí. V moři končí podle deníku The Guardian asi osm milionů tun plastu, z toho podstatná část právě z polyethylentereftalátu. Podle propočtů Světového ekonomického fóra může být v roce 2050 v porovnání souhrnu hmotností víc plastů než ryb.

Bakterie zničí méně kvalitní výrobky z PET během šesti týdnů. Kvalitnější PET láhve jí zaberou ale o mnoho delší čas, proto by bylo potřeba bakterii dále zušlechtit, měla-li být využita pro masivnější ekologické nasazení. Bakterie k rozkladu používá dva enzymy, pomocí kterých rozkládá molekulární vazbu hlavních složek polyethylentereftalátu, čili ethylenglykolu a kyseliny tereftalové. Tyto složky pak bakterii slouží jako zdroj energie.

Tým z Kjótské univerzity a Technologického institutu v Kjótu pod vedením Šosukeho Jošidy se výzkumu věnoval pět let. Jeho výsledkem je urychlení vývinu bakterie Ideonella sakaiensis, který by přirozeným procesem trval mnohem déle.

Důležité enzymy[editovat]

Využití samotné bakterie Ideonella sakaiensis k likvidaci odpadu např. volně plujícího na moři je nejasné, nicméně další výzkum a šlechtění by mohly podle odborníku dojít i k navržení funkčních biologických přípravků, které by to umožnily.

Prvním krokem k tomu je izolování a umělá výroba obou enzymů, které bakterie k rozkladu PET používá. I v této oblasti už Jošidův tým udělal velké pokroky a vidí v ní velkou budoucnost pro celou recyklaci plastů: „Dosud jsme totiž byli schopni odpadní PET přetavit do podoby jiných plastů, nyní je ale můžeme skutečně rozložit na základní součástky a znovu využít,“ komentuje výsledky Jošida.

Bakterie Ideonella sakaiensis není prvním organismem schopným rozkládat PET. Již dříve se v laboratorním prostředí podařilo vypěstovat houbu Fusarium oxysporum cutinase, která ale ve volné přírodě nepřežije.

Zdroje[editovat]

  • Nově objeveným bakteriím slouží PET lahve jako potrava. Novinky.cz [online]. 2016-03-14 [cit. 2016-03-15]. Dostupné z: [1].
  • Přelomový objev: vědci nalezli bakterie požírající plasty. Echo24 [online]. 2016-03-11 [cit. 2016-03-18]. Dostupné z: [2].
  • Enzym z bakterie Ideonella umí rozložit PET láhev za pár dní. Ekolist [online]. 2016-03-17 [cit. 2016-03-18]. Dostupné z: [3].
  • YOSHIDA, Shosuke, HIRAGA, Kazumi, TAKEHANA, Toshihiko, TANIGUCHI, Ikuo, YAMAJI, Hironao, MAEDA, Yasuhito, TOYOHARA, Kiyotsuna, MIYAMOTO, Kenji, KIMURA, Yoshiharu, ODA, Kohei A bacterium that degrades and assimilates poly(ethylene terephthalate). Science, 2016-03-11, roč. 351, čís. 6278, s. 1196–1199. Dostupné online. (anglicky)