V Českých Budějovicích se diskutovalo o dostavbě 3. a 4. bloku Temelína

Z Wikizpráv
Občané na veřejné debatě o rozšiřování Temelína

Pátek

V českobudějovické Sportovní hale se sešli odpůrci výstavby 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín se zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a zástupci jihočeských měst a obcí. Pozváni byli i hosté ze zahraničí (především z Německa a Rakouska) a odpoledne dostala prostor pro své dotazy i veřejnost – většinou odpůrci rozšíření jaderné elektrárny.

Z řad veřejnosti zaznívala kritika nejen směrem k bezpečnosti elektrárny a nakládání s vyhořelým palivem, ale také například k vynakládání prostředků na stavbu elektrárny v kontrastu s úspornými opatřeními vlády. Byly také vzpomenuty nehody a havárie v Jaslovských Bohunicích, Černobylu a Fukušimě. Z řad zahraničních hostů vyjádřili své záporné stanovisko například rakouský spolkový ministr životního prostředí Nikolas Berlakovich nebo bavorský ministr životního prostředí Marcel Huber.

Stavbu naopak hájili například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, manažerka bezpečnosti ČEZ Iva Kubáňová a Jozef Mišák z Výzkumného ústavu jaderných elektráren na Slovensku. Pozitivní stanoviska měli i zástupci jihočeských obcí z okolí Jaderné elektrárny Temelín.

Na klid dohlíželo asi pět strážníků městské policie a soukromá bezpečnostní agentura. Při každém příchodu do haly byly návštěvníkům prohledávány batohy a kabelky. Ze začátku si dovnitř nemohl nikdo z návštěvníků vzít jídlo ani pití, ale v průběhu diskuze toto opatření přestalo být vyžadováno.

Diskuze začala v deset hodin dopoledne a skončila až v pozdních večerních hodinách. První dvě hodiny přenášela Česká televize živě na zpravodajském kanálu ČT24.

Galerie[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Venca24 (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • ČEZ v Budějovicích hájil dostavbu Temelína, proti byli zelení i Rakušané. iDNES.cz [online]. 2012-06-22 [cit. 2012-06-23]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]