Přeskočit na obsah

V žebříčku nejvíce kontaminovaného ovoce a zeleniny vyhrála jablka

Z Wikizpráv
Archivní fotografie červeného jablka

Středa

Podle organizace Environmental Working Group sídlící ve Spojených státech amerických jsou ze vší zeleniny a ovoce nejkontaminovanější jablka.

V pondělí tato organizace zveřejnila seznam nazvaný Tucet špinavců (v originále Dirty Dozen), na který umístila ovoce a zeleninu s nejvyšším obsahem pesticidů a fungicidů. V seznamu následují mimo jiné celer, jahody, broskev, špenát, hroznové víno, paprika, brambory, borůvky, hlávkový salát a kapusta.

Seznam tuctu špinavců je součástí sedmého vydání Průvodce nakupujícího k pesticidům v produktech, kde je obsažen také seznam patnácti čistých (Clean 15), který vede cibule, kukuřice, ananas, chřest a lubenice.

Smyslem seznamů je pomoci spotřebitelům nakupovat zdravotně bezpečné plodiny. „Pesticidy jsou jedovaté,“ říká Sonya Lunderová, analytička EWG, „jsou navržené k zabíjení a neprospějí vám. Otázka je, jak moc jsou špatné.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Apples top most contaminated produce list na anglických Wikizprávách.

  • RODRIGUEZOVÁ, Ashlie. Pesticide-laden produce: Apples and celery top the list. Los Angeles Times [online]. 2011-06-13 [cit. 2011-06-15]. Dostupné z: [1]. (anglicky)