Přeskočit na obsah

V Austrálii odhalili pokus o útěk z vězení jak z knihy o hraběti Monte Christo

Z Wikizpráv

Pátek

„Spousta práce s velmi malým výsledkem. Velmi ambiciózní a odsouzené k nezdaru,“ tak okomentoval jeden ze zaměstnanců věznice v australském Graftonu pokus neznámého vězně nebo vězňů utéct skrz pracně vydlabávanou díru ve zdi.

Na základě udání prověřili zřízenci zdi ve společných místnostech věznice v Graftonu a objevili místo, kde se někteří z vězňů pokoušeli vydlabat díru ve zdi. Ze zdi se vyvalilo najednou víc než osm uvolněných cihel. Cihly vraceli pachatelé plánu zpět a maskovali přemalováním. V dutině za uvolněnými cihlami byl připravený provaz z ručníků a upevňovací hák vyrobený z háčku na kabáty odmontovaného ze dveří.

Pokusy utéct z vězení skrz vykopanou chodbu jsou často zobrazené v uměleckých dílech. Zatímco hrabě Monte Christo v románu Alexandra Dumase nakonec k úniku po letech marného kopání použil jiný způsob, např. ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank hrdina uteče právě touto cestou.

Věznice v Graftonu byla v minulosti určena pro těžké zločince, ale v současnosti již patří jen k mírně chráněným zařízením. Plán útěku pak byl odhalen v oddělení pro pachatele, kteří mají být již brzy propuštěni. Mají volnější režim a mohou se pohybovat volně po celém areálu.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • The not-so-great escape - falling bricks expose prisoners' plot to break out of Grafton Jail. The Telegraph [online]. 2012-06-08 [cit. 2012-06-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)