Přeskočit na obsah

V Iráku zemřely dvě děti po snědení otrávených koláčů, devět se stále léčí

Z Wikizpráv

Neděle

Thallium

Dvě děti zemřely v Bagdádu v Iráku po snědení koláčů otrávených thaliem a dalších devět lidí je stále ošetřováno. Koláč dostali od zaměstnanců sportovního klubu poblíž hlavního města.

Mezi postiženými jsou také sekretář klubu, který působí pod hlavičkou iráckého letectva, a jeho dcera. Všichni jsou nyní léčeni v Jordánsku v Ammánu, protože protilátky na smrtící jed nejsou v iráckých nemocnicích dostupné. Spojené království poslalo letecky protilátky pro oběti, z nichž je několik vážně otrávených.

"Je to znepokojující incident," řekl policejní mluvčí.

Thalium bývá používáno na zabíjení krys a hmyzu, označuje se za vražednou drogu nebo "Jed jedů", protože je bez chuti. V Iráku se proti lidem nepoužíval, než s tím začal bývalý irácký diktátor Saddám Husajn proti svým nepřátelům.

Doposud není známé, jak byly koláče otráveny, ale manažer klubu řekl, že koláče byly do klubu doručeny jako gesto z dobré vůle. Dva funkcionáři klubu si vzali koláče domů pro členy své rodiny. Manažer klubu se domnívá, že k tomu došlo nedopatřením a že měl být cílem on sám a jeho blízcí spolupracovníci.

"Použití thalia touto cestou napovídá, že někdo oživuje techniky mukhabaratu (Saddámovy tajné policie)", uvedl mluvčí. "Rychle se snažíme zjistit, jak moc thalia je venku a kdo by mohl vědět, jak ho užívat", doplnil.

Vyšetřování pokračuje, ale policie uvedla, že koláče byly vyrobeny v místní pekárně v Adhamíji, což je sunnitská čtvrť Bagdádu. Policie uvedla, že v nedávné minulosti byla ohniskem činnosti sunnitských extrémistů.

Zdroje[editovat]

  • HOWARD, Michael. Two children die as Iraqi poison plot recalls Saddam's assassination method of choice. The Guardian [online]. 2008-02-09 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • MUIR, Jim. Poison cake kills Iraqi children. BBC NEWS [online]. Rev. 2008-02-09 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Two children killed after eating poisonous cake in Iraq; nine others remain ill na anglických Wikizprávách.