V Itálii probíhají protesty proti kontroverzní školní reformě

Z Wikizpráv

Čtvrtek

V Itálii dnes začala generální stávka učitelů státních škol, kteří tak dávají najevo svůj nesouhlas s kontroverzní školskou reformou. Včera ji schválil senát italského parlamentu, kde pro návrh hlasovalo 162 senátorů a 134 jich bylo proti.

Schválená reforma sice přináší výrazné úspory v oblasti státního školství, avšak vinou těchto škrtů se dotace pro základní školy v následujících čtyřech letech sníží o 7,8 miliardy €. Děti na prvním stupni ZŠ se budou učit méně hodin týdně a budou mít pouze jednoho učitele na všechny předměty (doposud se střídali tři). Úspory se týkají také středních a vysokých škol. Univerzity např. přijdou o 1,5 miliardy €, což dle odborů vážně ohrozí vědecký výzkum. Někteří rodiče se obávají, že se po zavedení reformy sníží kvalita vzdělávání. Tvůrci reformy naopak tvrdí, že se tím omezí plýtvání ve školství a zároveň zlepší úroveň italských škol.

Proti reformě již dva týdny probíhají studentské demonstrace. V Miláně a Neapoli např. studenti obsadili nástupiště na nádražích. Po včerejším schválení však následovaly mnohem větší demonstrace, kterých se zúčastnily desítky tisíc mladých lidí. Největší z nich proběhla na římském náměstí Piazza Navona, kde se mezi sebou střetly skupinky pravicově a levicově orientovaných studentů vyzbrojené tyčemi a řetězy. Protestní akce odsoudil italský premiér Silvio Berlusconi.

Zdroje[editovat]

  • Itálii ochromily protesty proti reformě školství. Novinky.cz [online]. 2008-10-30 [cit. 2008-10-30]. Dostupné z: [1].