V Kramatorsku se separatisté bez boje zmocnili policejních služeben

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Kramatorsk

Podle zpráv Vesti.ru se Kramatorčané v maskovacích uniformách se samopaly dnes bez odporu zmocnili budov policie v Kramatorsku na Ukrajině. Na bránu policie útočníci, kterých je asi padesát, pověsili vlajku tzv. Doněcké lidové republiky. Už dříve se přitom místní obyvatelé zmocnili vysílače přenášejícího televizi a místo přenosu signálu ukrajinské televize zapnuli přenos vysílání televizních kanálů z Ruské federace. Jejich vysílání na Ukrajině dříve zakázala nová kyjevská vláda, protože podle ní šířily nenávist a podněcovaly k násilnostem.

Šéf ukrajinského Střediska vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk tvrdí, že extrémisté v Kramatorsku vyhlašují „všeobecnou mobilizaci“ místního obyvatelstva pod záminkou údajně hrozícího příjezdu autobusů se stoupenci Pravého sektoru. Jsou očekávány násilné provokace, které budou vydávány za akce stoupenců Pravého sektoru.

Není jasné, jak může ukrajinská vláda situaci politicky řešit vyjednáváním, když se všechny oficiální strany zavázaly smluvně zdržet násilí, ale separatisté odmítají smlouvu sjednanou v Ženevě respektovat.

Ministr zahraničí USA John Kerry požádal Rusko, aby veřejně vyzvalo proruské jednotky, aby opustily obsazené budovy a kontrolní stanoviště a aby byly problémy řešeny dialogem. Rusko tak má podniknout konkrétní kroky, které pomohou provedení dohod z Ženevy. Představitelé tzv. Doněcké lidové republiky požadují po Ruské federaci pomoc ruských mírových sil nebo dodání zbraní.

Zdroje[editovat]

  • Краматорчане захватили здание СБУ и отдел милиции. Vesti.ru [online]. 2014-04-21 [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • В Краматорске захвачены горотдел милиции и здание СБУ. BBC [online]. 2014-04-21 [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • В Краматорске сторонники федерализации заняли здание СБУ. news.bigmir.net [online]. 2014-04-21 [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: [3]. (rusky)
  • В Краматорске экстремисты объявили о "всеобщей мобилизации", - Тымчук. vp.donetsk.ua [online]. 2014-04-21 [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: [4]. (rusky)