Přeskočit na obsah

V Kyrgyzstánu začala prezidentská předvolební kampaň

Z Wikizpráv

Úterý

Premiér Almazbek Atambajev je favoritem prezidentských voleb

Dvacet kandidátů se přihlásilo do kyrgyzských prezidentských voleb, které proběhnou 30. října. Předvolební kampaň začala v neděli. Mezi kandidáty jsou zástupci všech pěti parlamentních stran, 12 kandidátů je nezávislých.

Jedním z kandidátů je i premiér Almazbek Atambajev. Podle průzkumu veřejného mínění má právě on největší šanci na úspěch. Navzdory jeho vysoké popularitě je ale pravděpodobné, že se bude muset konat druhé kolo voleb. Mezi hlavní Atambajevovy soupeře patří předseda strany Ata-Žurt Kamčybek Tašijev a předseda strany Vutun Kyrgyzstan Adachan Madumarov.

Krátce před volbami přijal kyrgyzský parlament zákon o sdělovacích prostředcích, který zakázal přímé vysílání médií ze zahraničí. Inicioval ho předseda strany Ata-Meken Omurbek Těkebajev, který viní ruské televizní stanice z nadměrného vlivu na politické procesy v Kyrgyzstáhu. Sám Těkebajev se účasti ve volbách vzdal.

Když vloni v říjnu proběhly v zemi parlamentní volby, označili je mezinárodní pozorovatelé za nejtransparentnější v historii Kyrgyzstánu. Ty následovaly po jarním převratu, který svrhl prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. V prezidentské funkci od jeho rezignace a odchodu do exilu byla Roza Otunbajevová. Bakijevova strana Ata-žurt je nejsilnější frakcí v poříjnovém parlamentu, ale vládne koalice vedená sociálními demokraty.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]