Přeskočit na obsah

V Libyi tajně operuje CIA

Z Wikizpráv

Úterý

Znak CIA

V Libyi působí tajně zpravodajové CIA. Informace o tom přinesla americká média. S nimi mají být v Libyi i britští tajní agenti a společně mají spolupracovat s libyjskými rebely. Není ale jasné, jaká je podstata jejich operací, a CIA zprávy o svém nasazení nijak nekomentuje.

Podle analytiků by nebylo překvapením, kdyby CIA již v africké zemi působila. Odborník na Blízký východ Reva Bhalla řekl, že sběr informací je typickou aktivitou CIA: „Když podnikáte podobnou vojenskou kampaň jako zde, potřebujete mít lidi na zemi, kteří nacházejí terče pro letecké útoky. Potřebujete je také kvůli tomu, abyste pochopili, kdo stojí za opozicí, s kým ve skutečnosti jednáte, jestli jsou mezi nimi nějací vůdci, kteří by mohli sjednotit rozdělenou zemi.“

Bývalý vysoký důstojník CIA Emile Nakhleh řekl, že CIA pravděpodobně poskytuje takovou formu pomoci rebelům, která není přímo zaměřená na zabíjení nepřítele. Například může jít o problémy komunikace a organizace. „Mohou jim poskytovat základní komunikační vybavení, od vysílaček až po mobilní telefony. Také jim mohou pomáhat ve výcviku útoků a učit je jak odhalit Kaddáfího útoky. (Rebelové) jsou jen balík nadšených oponentů režimu, ale nemají tušení, jak se organizovat.“ Nakleh se domnívá, že součástí tréninku rebelů je i cvičení ve zbrani.

„Museli bychom je naučit jak zacházet se zbraněmi, které ukořistili od Kaddáfího sil. Někteří získali rakety a nevědí, jak je odpálit,“ říká Nakleh a dodává, že tímto způsobem mohou Spojené státy americké předcházet své dosud neučiněné rozhodnutí o vyzbrojení rebelů.

Podle zveřejněných zpráv, které citují zdroje z Obamovy administrativy, prezident Barack Obama podepsal tajný rozkaz, který svoluje k budoucímu výcviku a vyzbrojení rebelů. Takový program ale s sebou nese rizika. V roce 1961 se pokusily jednotky vycvičené CIA vylodit v Zátoce sviní na Kubě a svrhnout Fidela Castra. Neúspěch takové operace způsobil velké ponížení prezidentu J. F. Kennedymu. V 80. letech CIA cvičila jednotky protisovětských jednotek v Afghánistánu, mnozí jejich členové ale stáli u vzniku Talibanu a Al Káidy.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]