Přeskočit na obsah

Začaly letecké údery na Libyi

Z Wikizpráv

Neděle

Zejména francouzská letadla a rakety odpálené z amerických lodí a ponorek se zapojily do první fáze vojenské operace proti Libyi. Akce, založená na rezoluci Rady bezpečnosti OSN začala v sobotu v odpoledních hodinách přelety francouzských letadel do oblasti Benghází. Večer pak byly raketové údery zaměřené především na vyřazení protivzdušné obrany na pobřeží a v okolí Tripolisu. Účastní se také britská letadla. Cílem je dosáhnout bezpečí pro letecký dohled nad bezletovou zónou vyhlášenou Radou bezpečnosti.

Podle nejmenovaného zástupce amerického letectva údery vážně poškodily systém libyjské protiletadlové obrany. Libyjská televize oznámila, že byly zasaženy civilní cíle, včetně nemocnice na předměstí Tripolisu. Případná zranění nebo oběti na životech zatím nebyly vyčísleny. Francie popřela tvrzení Libye, že jedno francouzské letadlo bylo sestřeleno.

Libye zaregovala na útoky odsouzením. Muammar Kaddáfí je označil v rozhlasovém projevu za kolonizační agresi a pohrozil tím, že promění celé Středomoří ve válečnou zónu. Slíbil otevřít sklady zbraní a vyzbrojit lid.

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že operace je odpovědí na volání libyjského lidu. „Nemůžeme stát stranou, když tyran vzkáže svému lidu, že nebude mít slitování,“ řekl Obama. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila operaci podporu, byť se němečtí vojáci aktivně zúčastnit nemají. Země se chystá prosadit zejména ropné embargo, jehož důsledky by měly podle tamní vlády dopadnout nejvíce na Kadáffího režim.

Operaci podporuje Liga arabských států, nesouhlasí s ní naopak Africká unie. Rusko vyjádřilo nad údery politování. Itálie se chystá zapojit poskytnutím základen, do oblasti míří také kanadská letadla. Česko se podle premiéra Petra Nečase operace zapojí maximálně nepřímo, je také připravené poskytnout Libyi humanitární pomoc.

V Benghází byl údajně ze země sestřelen libyjský letoun MiG-23, pilot se měl katapultovat. Nebylo jasné, zda byl ve vládních službách, anebo zda ho pilotoval zástupce povstalců. V ulicích města pokračovaly ozbrojené střety. Zatímco povstalci obviňovali vládu, že nedodržuje klid zbraní přikázaný Radou bezpečnosti OSN, její zástupci naopak tvrdili, že příměří trvá a že přestřelky byly způsobené střety prokaddáfiovské části obyvatel Benghází s povstalci.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Coalition launches Libya attacks. BBC [online]. 2011-03-20 [cit. 2011-03-20]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Libyjskou protiletadlovou obranu prý spojenci těžce poškodili. České noviny [online]. 2011-03-20 [cit. 2011-03-20]. Dostupné z: [2].