V Manile se bude jednat o územních sporech v Jihočínském moři

Z Wikizpráv

Pátek

Na území v Jihočínském moři vznáší nároky více států

Filipínský ministr zahraničí Albert del Rosario ve středu oznámil, že se 12. prosince v Manile uskuteční setkání týkající se územních sporů v Jihočínském moři. Mají se ho účastnit Brunej, Malajsie, Vietnam a hostitelské Filipíny. Bude se jednat o setkání na úrovni náměstků ministerstev zahraničí.

Setkání se nebude účastnit Čína, která je ve sporech významných aktérem, ale chce se dohadovat bilaterálně, nikoliv multilaterálně. Spory o Jihočínské moře se tento měsíc snažilo neúspěšně řešit setkání Sdružení národů jihovýchodní Asie. Tomu v současnosti předsedá Kambodža, která je spojencem Číny.

Předmětem sporů je skoro celé moře (skoro celé si ho totiž nárokují Tchaj-wan i Čína), zvláště sporné jsou Spratlyovy ostrovy. Kontrola oblasti má velký hospodářský význam, jsou zde důležité plavební trasy, dobré příležitosti k rybolovu a pravděpodobně jsou zde velké zásoby fosilních paliv.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Philippines to host four-country meeting about South China Sea disputes na anglických Wikizprávách.

  • Philippines calls 4-country meeting to discuss territorial disputes in South China Sea. The Washington Post [online]. 2012-11-21 [cit. 2012-11-23]. Dostupné z: [1]. (anglicky)