Přeskočit na obsah

V Mauritánii proběhl státní převrat

Z Wikizpráv

Středa

Vlajka Mauritánie

Mauritánská armáda dnes v 11:20 SELČ obsadila prezidentský palác v hlavním městě Nuakšottu a zajala prezidenta Sidi Mohameda Oulda Šajcha Abdalláhiho, premiéra Jahju Oulda Agmeda Waghífa a ministra vnitra. Dle agentury Reuters je příčinou prezidentovo rozhodnutí nahradit v čele armády některé vysoké důstojníky, mj. šéfa armády Mohameda Oulda Šajcha Mohameda Ahmeda Ghazuáního a velitele prezidentské gardy Mohameda Oulda Abdelazíze.

Amal Mint Šajch Abdalláhiová, dcera zatčené hlavy státu, označila jednání příslušníků armády za státní převrat. Dle médií puč zosnoval právě Abdelazíz s podporou Ghazuáního. Televize Al-Arabíja informovala, že pučisté chtějí vytvořit státní radu, kterou bude řídit Abdelazíz. Abdalláhiho už označila televize jako bývalého prezidenta.

Prezident Abdalláhi loni vyhrál první plně demokratické volby od roku 1960. V květnu však rezignovala vláda a do čela nové byl ustanoven premiér Waghíf. Ani jeho vláda však u moci dlouho nevydržela a padla minulý měsíc. Nedávno navíc z vládní strany vystoupilo 48 poslanců.

Zdroje[editovat]

  • Puč v Mauritánii: Moc v zemi převzali vojáci. Aktuálně.cz [online]. 2008-08-06 [cit. 2008-08-06]. Dostupné z: [1].
  • Mauritánie zažívá převrat, vojáci zajali prezidenta. iDNES.cz [online]. 2008-08-06 [cit. 2008-08-06]. Dostupné z: [2].
  • Při vojenském puči v Mauretánii zadržen prezident a premiér. Novinky.cz [online]. 2008-08-06 [cit. 2008-08-06]. Dostupné z: [3].