Přeskočit na obsah

V Nitře právě probíhá 5. ročník Letní školy esperanta

Z Wikizpráv
Vlajka esperanta

Středa

Přibližně 150 lidí z 25 zemí světa se tento týden sešlo v západoslovenské Nitře na pátém ročníku Letní školy esperanta. Akci již tradičně pořádá slovenská organizace E@I, která zároveň provozuje Lernu, největší portál pro bezplatnou výuku esperanta. Sraz byl slavnostně zahájen 30. července a bude zakončen sportovními soutěžemi v sobotu 6. srpna.

Kromě samotné výuky probíhají i doprovodné kulturní akce a přednášky na rozličná témata. Na setkání vystupují také některé esperantské skupiny a hudebníci. Vystoupila zde například švédská skupina La Perdita Generacio, litevská skupina Asorti, Kubánec Julian či německý hudebník Johannes Müller. Během národního večera folklórní soubor rodiny Hlbockých předvedl tradiční slovenské písně a večer završila ochutnávka slovenského vína. Všechny akce se konají v prostorách kolejí Univerzity Konstatina filosofa v Nitře.

Esperanto je v současné době nejpoužívanějším mezinárodním plánovým jazykem. Roku 1887 jeho základy publikoval polský židovský lékař L. L. Zamenhof s cílem nabídnout společnosti jazyk vhodný pro mezinárodní komunikaci. Za více než 120 let jeho existence se mezi esperantisty vytvořila svébytná mezinárodní kultura. V esperantu vychází jak přeložené, tak originální knihy, časopisy či hudební CD.

Zdroje[editovat]

  • Pod Zoborom sa stretnú esperantisti z 30 krajín sveta. TASR [online]. 2011-07-29 [cit. 2011-08-03]. Dostupné z: [1]. (slovensky)
  • Ovládajú Esperanto (11:29). TV Markíza [online]. 2011-08-01 [cit. 2011-08-03]. Dostupné z: [2]. (slovensky)
  • Letní škola esperanta 2011. Lernu! [online].  [cit. 2011-08-03]. Dostupné z: [3].

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Venca24 (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.