V Pákistánu krátce blokovali Twitter kvůli obrázkům Mohameda

Z Wikizpráv
Pákistán na mapě světa

Středa

Vláda Pákistánu v neděli na několik hodin zablokovala svým občanům přístup k sociální síti Twitter v reakci na zasílané zprávy upozorňující na soutěž v kreslení islámského proroka Mohameda. Ta se konala na sociální síti Facebook.

Předseda Pákistánského telekomunikačního úřadu i mluvčí Facebooku potvrdili, že po vzájemné dohodě Facebook znepřístupnil pro Pákistán patřičné stránky. Předseda úřadu ohledně Twitteru uvedl, že s ním až do sobotní noci jednali, ale lidé z Twitteru nesouhlasili s odstraněním obsahu a tak nezbývalo než ho zablokovat. Mluvčí úřadu uvedl, že „rouhačský obsah“ byl umístěn organizátory na Facebook s cílem „urazit muslimy“ a potvrdil, že přístup na Twitter byl později obnoven na základě příkazu, který úřad dostal.

Mluvčí Facebooku objasnil odstranění přístupu k obsahu: „Protože respektujeme místní zákony, tradice i kultury, můžeme občas omezit viditelnost [určitého obsahu] v zemích, kde je nelegální, tak, jak jsme učinili v tomto případě.“.

Twitter k události nevydal žádné prohlášení kromě toho, že za účelem obnovení provozu nedošlo k žádným změnám ve službě ani k odstraňování obsahu.

V rámci islámu je jakékoliv zobrazování proroků považováno za rouhání a zakázáno.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Twitter restored in Pakistan after block over Muhammad images na anglických Wikizprávách.

  • BOONE, Jon. Pakistan blocks Twitter amid blasphemy fears. The Guardian [online]. 2012-05-20 [cit. 2012-05-23]. Dostupné z: [1]. (anglicky)