V Teheránu oběsili vůdce Džindalláhu

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Íránská provincie Sístán a Balúčistán, oblast hlavního působení Džindalláhu

Úterý

V íránském Teheránu byl v neděli brzy ráno popraven oběšením Abdulmalek Rigi, vůdce vojenské organizace Džindalláh. Byl shledán vinným z celkem 79 zločinů, mimo jiné únosu, ozbrojeného přepadení, kontaktu s výzvědnými službami Spojených států amerických, Izraele a Severoatlantické aliance, ozbrojeného přepadení a založení teroristické skupiny, to jest Džindalláhu.

Rigi Džindalláh založil v roce 2003 a od té doby jej vedl. Během jeho velení organizace podnikla mnoho útoků v Íránu, zabila víc než sto lidí a další stovky zranila. Proklamovaným motivem jejích útoků byla snaha pomoci íránským sunnitům, kteří jsou údajně v převážně ší'itském Íránu diskriminováni. Írán prohlásil, že Džindalláh má podporu Spojených států amerických a zveřejnil ve vězení natočené video, kde Rigi tuto podporu přiznává. Spojené státy americké naopak obvinění odmítly. Z podpory Íránci obvinili také Spojené království a Pákistán; i ty jakoukoliv podporu popřely.

Podle íránských úřadů byl Rigi chycen, když cestoval z Dubaje do Kyrgyzstánu, a státní televize odvysílala video, kde je Rigi odváděn z malého letadla ozbrojenci.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Militant leader hanged by Iran na anglických Wikizprávách.

  • FATHI, Nazila. Iran Executes Sunni Rebel Leader. The New York Times [online]. 2010-06-20 [cit. 2010-06-22]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • ARROTTOVÁ, Elizabeth. Iran Hangs Militant Insurgent Leader. The Voice of America [online]. 2010-06-20 [cit. 2010-06-22]. Dostupné z: [2]. (anglicky)