V Zimbabwe hrozí kolaps dohody mezi Mugabem a opozicí

Z Wikizpráv

Neděle

Robert Mugabe moc opozici předat nehodlá

Zimbabwská opozice hrozí, že odstoupí od dohody o rozdělení moci, která ukončila letní násilnosti související s protesty opozice proti zmanipulovaným volbám a upevňování moci diktátorského prezidenta Roberta Mugabeho. Ten nyní navzdory znění dohody jmenoval své spolustraníky na ministerské posty v důležitých bezpečnostních rezortech i na ministerstvo informací, které dohlíží na hromadné sdělovací prostředky.

Šéf opozičního Hnutí za demokratickou změnu Morgan Tsvangirai na shromáždění v Harare prohlásil, že na takové rozdělení ministerských postů ve své vládě nepřistoupí. Jejím předsedou se stal na základě dohody s Mugabem a podle výsledků parlamentních voleb. Nyní svým příznivcům řekl, že nehodlá dál ustupovat. „Lidé trpěli. Ale jestli to znamená, že musejí trpět ještě víc, aby získali, co je v sázce, tak se tak stane.“

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • MCGREAL, Chris. Tsvangirai threatens to quit Zimbabwe deal after Mugabe seizes cabinet posts. Manchester Guardian [online]. 2008-10-12 [cit. 2008-10-12]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Tsvangirai in threat to quit deal. BBC [online]. 2008-10-12 [cit. 2008-10-12]. Dostupné z: [2]. (anglicky)