V některých oblastech Thajska byl vyhlášen zákaz vycházení

Z Wikizpráv

Středa

Vojáci hlídají jednu ze svých barikád (13. května 2010)

Vláda v Thajsku vyhlásila zhruba ve třetině země, včetně hlavního města Bangkoku, zákaz vycházení mezi 20.00 a 6.00 místního času (tedy mezi 15.00 a 01.00 středoevropského letního času). Také se smí médiích vysílat pouze to, co je povoleno vládou. Opatření následují poté, co se armádě vzdalo šest povstaleckých vůdců.

Jeden z protestujících se vyzbrojen prakem schovává za barikádou z pneumatik (15. května 2010)

Demonstrace a protesty se konají v Bangkoku už od března, „červení“ nespokojenci jsou příznivci strany Jednotná fronta za demokracii proti diktatuře. Při středečních násilných nepokojích zahynulo alespoň šest lidí a vojenské operace budou pokračovat pravděpodobně ještě nejméně jednu noc. Bezpečnostní síly mají od vlády povoleno povstalce střílet a od minulého týdne, kdy došlo k zapojení armády, již bylo zabito zhruba čtyřicet lidí.

Protestující v Bangkoku zapálili řadu budov a násilnosti se rozšířily i mimo hlavní město. Obětí požáru se už stalo druhé největší nákupní centrum v jihovýchodní Asii, hořela i burza. Řada budov byla evakuována, mimo jiné sídlo televizního kanálu Channel 3, které bylo také zapáleno a zničeno.

Pouliční způsob výroby kouřové clony: Pneumatika je naplněna benzínem, ten je zapálen a pak se kopnutím dosáhne odkutálení pneumatiky do cílového prostoru (15. května 2010, ulice Rama 4, Bangkok)

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva vystoupil v televizi a řekl, že je „přesvědčený a odhodlaný problémy ukončit a vrátit do země opět mír a pořádek“. Bývalý premiér Tchaksin Šinavatra, který je podporovaný většinou povstalců, naopak varoval, že kvůli nasazení armády může dojít k občanské válce.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Curfew imposed in parts of Thailand na anglických Wikizprávách.

  • MIKOLÁŠ, Robert; VINCOUREK, Lukáš. Thajská vláda vyhlásila zákaz vycházení. Rabování pokračuje. rozhlas.cz [online]. 2010-05-19 [cit. 2010-05-19]. Dostupné z: [1].
  • Curfew in Bangkok after surrender of red-shirt leaders. BBC [online]. 2010-05-19 [cit. 2010-05-20]. Dostupné z: [2]. (anglicky)

Externí odkazy[editovat]