Přeskočit na obsah

Ve Spojených arabských emirátech zvolili ženu do Národního shromáždění

Z Wikizpráv

Neděle

Emirát Umm al-Kuvajn na mapě Spojených arabských emirátů

Voliči ve Spojených arabských emirátech zvolili jednu ženu a 19 mužů do poradního sboru, tzv. Národního shromáždění. Byly to druhé celostátní volby v historii země.

O místa v Národním shromáždění usilovalo mnohem víc žen, jejich podíl činil až 20 procent ze všech kandidátů. Podle předběžných výsledků byla zvolena Šejcha al-Aríová v emirátu Umm al-Kuvajn. Ministr zahraničních věcí Anvar Muhamed Gargaš nicméně vyjádřil zklamání z nízkého počtu zvolených žen.

Voleb se zúčastnilo jen o něco málo víc než čtvrtina z občanů s volebním právem. Těch je ve Spojených arabských emirátech zhruba 129 tisíc a jsou jmenovitě určeni vládnou. Ta letos v reakci na prodemokratické tendence v arabském světě zvýšila počet oprávněných voličů.

Národní shromáždění má 40 členů, způsob ustavení Ústava země nechává na pravomoci jednotlivých emirátů. V praxi je polovina členů volena v celostátním hlasování, druhou polovinu jmenují vládci jednotlivých emirátů. Národní shromáždění projednává vybrané návrhy zákonů před tím, než je s komentáři předá prezidentovi a ten Nejvyšší radě, v níž zasedají panovníci jednotlivých emirátů a která musí zákon ratifikovat.

Právě absence reálné zákonodárné moci přispívá podle Tobyho Jonese z Rutgersovy univerzity v New Jersey k nízkému zájmu o účast ve volbách. Pět občanských aktivistů bylo letos zadrženo a čeká je soudní proces za to, že podepsali petici, která požadovala větší moc pro Národní shromáždění.

Také v Bahrajnu nízká účast, navíc bojkot opozice

[editovat]

Nízká volební účast poznamenala také sobotní volby v sousedním Bahrajnu. Volby se konaly k obsazení 18 míst, na která rezignovali členové opoziční strany al-Wefaq. Ti opustili parlament na protest kvůli krvavému potlačení letošních prodemokratických demonstrací. Al-Wefaq a další opoziční strany se voleb odmítly zúčastnit.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]