Ve věku 84 let zemřel protipotratový bojovník Bernard Nathanson

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Porodník Bernard Nathanson, který byl původně aktivním vykonavatelem interrupcí a poté se stal aktivistou bojujícím proti interrupcím, zemřel v New Yorku ve věku 84 let. Podle oznámení byla důvodem smrti rakovina. V první části své kariéry se podílel na skoro 75 000 interrupcí, z nichž 5000 provedl osobně. Poslední vykonal v roce 1979 krátce předtím, než začal naopak proti interrupcím brojit.

Nathanson si otevřel v šedesátých letech interrupční kliniku v New Yorku, ale v oboru pracoval už dříve. Už ve čtyřicátých letech například provedl interrupci své dívce, která čekala jeho dítě. V roce 1969 spoluzakládal dodnes existující organizaci NARAL (Národní asociaci pro zrušení zákonů zakazujících interrupce).

Jako protipotratový aktivista mimo jiné vytvořil snímek Němý výkřik, který zachycuje interrupci tříměsíčního plodu. Na téma interrupcí také psal knihy včetně své autobiografie Boží ruka vydané v roce 1996.

Jeho manželka Christine Reisnerová-Nathansonová charakterizovala jeho život: „Když prováděl jako lékař interrupce, byl vyvrhelem zdravotnické komunity, a když se stal protipotratovým aktivistou, došel opovržení u aktivistek z propotratového hnutí.“

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Anti-abortion activist Bernard Nathanson dies aged 84 na anglických Wikizprávách.