Vodafone svévolně omezuje přístup na web

Z Wikizpráv

Sobota

Český mobilní operátor Vodafone svévolně omezil přístup svých zákazníků na webové stránky. Automaticky zablokoval stránky s rasismem, dětskou pornografií apod. Mezi jeho zákazníky však toto rozhodnutí zvedlo vlnu nesouhlasu. Kritici dokonce tvrdí, že se jedná o začátek cenzury.

Jádrem sporu je použitá metodika. Vodafone se řídí černou listinou britské soukromé organizace Internet Watch Foundation. Její obsah je však tajný, takže nikdo nemůže potvrdit nebo vyvrátit, co na seznamu vlastně je. Vladimír Smejkal, soudní znalec, tvrdí, že právo svobodně přijímat informace je zaručeno v Listině základních práv a svobod, jednání Vodafonu tudíž považuje za protiprávní. Kromě toho uvedl: „Domnívám se, že je to i poškození spotřebitele, který není dopředu informován a nemůže se proti tomu bránit.“ Vodafone však veškeré výtky odmítá a naopak se staví do pozice společensky odpovědné firmy.

Zdroje[editovat]

  • Vodafone blokuje přístup na některé internetové stránky, zákazníci mluví o cenzuře. ČT24 [online]. 2008-08-30 [cit. 2008-08-30]. Dostupné z: [1].
  • Na půl cesty mezi cenzurou a službou zákazníkovi. Lupa.cz [online]. 2008-07-23 [cit. 2008-08-30]. Dostupné z: [2].
  • Pro a proti blokování internetu od Vodafonu. Živě.cz [online]. 2008-07-16 [cit. 2008-08-30]. Dostupné z: [3].