Wikipedistka Cindy Ashleyová-Nelsonová zemřela při návštěvě mezinárodní konference v Berlíně

Z Wikizpráv

Pátek

Cindy Ashleyová-Nelsonová v roce 2006

Noc před zakončením konference Wikimedia v Berlíně zemřela Cynthia Ashleyová-Nelsonová. Byla aktivní činitelkou hnutí Wikimedia, jen den před svým skonem byla jmenována místopředsedkyní Affiliations Committee (výboru pro přičleňování nových organizací, dřívější výbor pro pobočky) nadace Wikimedia Foundation. Týž den strávila mnoho času jednáním s hosty konference a s členy výboru.

Zprávu o její smrti přinesl někdejší předseda výboru a další z hostů konference Bence Damokos. V oznámení do e-mailové konference mj. uvedl: „Jsme nevýslovně smutní stejně jako každý, kdo přijel do Berlína zúčastnit se konference Wikimedia. Její odchod je velkou ztrátou pro každého v hnutí Wikimedia. Dnes se všichni účastníci konference shromáždili, aby sdíleli zármutek nad smrtí Cindy. Bude určitě postrádána.“

Další z členů Affiliations Committee Gregory Varnum řekl: „Pán dal, Pán si vzal. Ani čas nezpůsobí, abychom zapomněli, jak úžasným člověkem byla, její vášeň pro naše hnutí a dokonalost, k jaké dovedla svou dobrovolnickou práci.“

Kromě práce v Affiliations Committee se Ashleyová-Nelsonová věnovala moderování e-mailové konference nadace o překlenování genderové propasti na Wikipedii, tedy nedostatečného zastoupení žen mezi přispěvateli Wikipedie. Byla správkyní na anglické Wikipedii, dříve i členkou poradního výboru pro granty a zapojila se do Globálního vzdělávacího programu Wikimedia. Od roku 2007 aktivně přispívala na Wikipedii, na anglickojazyčné mutaci této encyklopedie přispěla více než 30 tisíci editacemi.

Byla aktivní i mimo Wikipedii. V prosinci 2006 založila a od té doby řídila Catalyst Resource Network. Pracovala také jako redaktorka Sycamore Street Review a viceprezidentka organizace Hookers for Jesus a byla zaměstnána i ve státní správě státu Washington, např. v tamní plánovací a poradní radě pro mentální zdraví.

Zdroje[editovat]