Přeskočit na obsah

Wikizprávy:Často kladené dotazy

Z Wikizpráv

Vše, co zde čtete, napsali dobrovolníci, právě jako jste vy. Můžete nejen začít psát své vlastní zprávy, editovat jakoukoliv další stránku, rozšířit ji, opravit gramatické chyby, upřesnit fakta, ale také navrhnout novou politiku, zefektivnit celý projekt či diskutovat s dalšími účastníky Wikizpráv.

Co je tak jedinečného na Wikizprávách?

[editovat]

Každý může spolupracovat. Články nevytvářejí pouze jednotlivci, ale spolupracuje celá komunita. Základem je politika nezaujatého úhu pohledu, který dává prostor všem objektivním stanoviskům a nestraní žádnému z nich, a dodržování autorských práv (kopírování cizích stránek je zakázáno, neboť vlastníci těchto zpráv, tj. zpravodajské servery, většinou neposkytují svůj text druhé straně; ten navíc může odporovat dost často výše zmíněnému pravidlu).

Je vhodné k článkům uvádět zdroje, aby tak bylo možné zajistit objektivitu informací a vyloučit riziko vlastního výzkumu.

Naší politikou je psát objektivní články, které nepřipouštějí vlastní komentáře a vlastní výzkum. Pro takovou práci se hodí spíše blogy než projekt Wikizprávy.

Wikizprávy stejně jako jejich větší sesterský projekt – Wikipedie – spravují, financují a vyvíjejí dobrovolníci, a to za své peníze a během svého volného času. Bez pomoci reklam. Rozhodnutí jsou výsledkem kolektivní shody účastníků projektu. Diskuse nad jednotlivými tématy a koncepty je nezbytná, důležité je však udržet její úroveň konstruktivní a držet se tématu.

Každá změna, kterou kdokoliv provedl, může téměř kdokoliv druhý vrátit zpět, takže nehrozí, že něco zkazíte :-). Editujte s odvahou, to je jedním ze základních předpokladů přispívání na Wikizprávách.

Kde mám začít?

[editovat]

Začněte číst a doplňujte

[editovat]

Publikované články se objevují na Hlavní straně. Začněte kontrolou správnosti a přesnosti článků; jejich úpravy jsou přesně to, co české Wikizprávy potřebují, a vzniká tak spolupráce typická pro wiki projekty. Nové články můžete založit přímo buď kliknutím na červený odkaz (a uložením obsahu stránky), nebo do okna „hledání“ (search) vypíšete název článku, který chcete vytvořit.

Chcete vědět víc?

[editovat]

Styl

[editovat]

Stejně jako mnoho dalších konceptů i Wikizprávy mají jistý styl, díky kterému je text, upravovaný mnohými, homogenní a konzistentní. Je vhodné se držet pravopisných rad, vyhnete se tak mnohým obtížím.

Reference

[editovat]

K informacím, které na Wikizprávy vložíte, je dobré uvést relevantní zdroj. Tyto jsou považovány za reference. Předejdete tím sporům, které by okolo toho vznikly.

Komunikace s ostatními uživateli Wikizpráv

[editovat]

Kromě hlavní diskusní stránky existují také i diskuse ke každému článku a stránku pro komunikaci s ostatními mají i jednotliví uživatelé.

Správci

[editovat]

Hlavní stránka: Správci

Přestože komunita Wikizpráv se snaží nebýt hierarchicky stratifikovaná a všichni uživatelé by si teoreticky měli být rovni, důvěryhodnějším byla udělena práva správce, díky kterým mají přístup k některým potenciálně nebezpečným funkcím, mohou však efektivněji provádět správu projektu.

Související

[editovat]