Přeskočit na obsah

Wikizprávy:Jak napsat zprávu

Z Wikizpráv

Založení[editovat]

Chcete-li vytvořit novou zprávu, využijte tento formulář:

Název zprávy by měl být výstižný a přiměřeně dlouhý. Podívejte se také na informace o názvu článku na Wikipedii, kde naleznete mj. technická omezení.

Po vytvoření zprávy se objeví prázdné editační pole, ve kterém naleznete některé předvyplněné údaje. Na prvním řádku je {{Datum|{{subst:#time: Y-m-d}}}}, které na začátek zprávy vypíše aktuální datum a zároveň zprávu zařadí do správné kategorie. Pokud chcete vytvořit zprávu se starším datem, musíte řádek přepsat, např. na {{Datum|2008-08-21}}. Pod datem nechejte volný řádek, aby se vytvořil nový odstavec.

Obsah[editovat]

Nyní můžete psát vlastní zprávu. Ještě předtím však můžete na Wikimedia Commons najít vhodný ilustrační obrázek. Ten vložíte např. takto: [[Soubor:Název obrázku.jpg|thumb|Ilustrační obrázek]]. Název obrázku.jpg nahradíte názvem zvoleného obrázku, thumb je parametr pro vložení zmenšeniny obrázku k pravému okraji zprávy a Ilustrační obrázek je popisek obrázku (uvádějte jej s velkým počátečním písmenem). Nyní již pište vlastní zprávu. Ta musí být objektivní, neutrální a pravdivá. Důležité je, abyste do zprávy nevkládali své vlastní názory - názory novináře (tzv. publicistika) do zpravodajství nepatří. Informace k formátování textu naleznete na Wikipedii. Nezapomeňte si také přečíst pravopisné a typografické rady.

Odkazy[editovat]

Co se týče odkazů, princip je jednoduchý:

  • Na jiné zprávy odkazujte pomocí hranatých závorek, např. [[Česká republika se stala členem ESA]] vytvoří odkaz Česká republika se stala členem ESA.
  • Odkazujete-li na nějaký pojem ve Wikipedii, použijte prefix w:, např. [[w:Ostrava|Ostrava]] vytvoří Ostrava.

Hranaté závorky nejrychleji vložíte tlačítkem pomocí symbolů pod editačním oknem nebo tlačítkem .

Zdroje[editovat]

Máte-li dopsáno, následuje důležitá část zprávy – zdroje. Každá zpráva musí mít svůj zdroj. V nové zprávě je již vložena šablona {{Citace elektronického periodika}}. Vycházíte-li z nezávislého zpravodajského zdroje, vyplňte ji. Pokud máte k dispozici více zdrojů, zkopírujte si prázdnou šablonu vícekrát pod sebe. Není nutné vyplňovat všechna pole, avšak údaje titul, periodikum, datum vydání, datum přístupu a url musí být vyplněny vždy. Datová pole uvádějte vždy ve formě rrrr-mm-dd (např. 2008-08-31 pro 31. srpna 2008). Pokud píšete vlastní zpravodajství, vymažte šablonu a nahraďte ji šablonou {{Původní zpráva}}, kde jako parametr uvedete své uživatelské jméno (např. {{Původní zpráva|Ragimiri}}) Berte na vědomí, že za takovou zprávu ručíte a musíte být schopni doložit její pravdivost.

Kategorizace[editovat]

Nakonec svou zprávu zařaďte do správné kategorie. Informace o kategoriích naleznete v článku Kategorizace.

Uložení[editovat]

Nyní pomocí tlačítka Ukázat náhled zkontrolujte, jak bude zpráva vypadat. Opravte případné problémy a zprávu uložte kliknutím na tlačítko Uložit změny.