Wikizprávy:V redakci/07
Historie stránky se nachází na tomto odkazu.
Počítání zpráv
Navrhuji, aby se každá stránka v hlavním jmenném prostoru započítávala do statistiky počtu zpráv (aneb {{NUMBEROFARTICLES}}
). Současná metodika, kdy se počítají jen stránky obsahující interní odkaz, je - vzhledem k tomu, že se tu interně linkuje v drtivé většině jen na portály - nevhodná, neboť to u řady článků nelze dodržet, a tudíž je ten počet pak neodpovídající.
— Danny B. 28. 12. 2012, 01:47 (UTC)
- Souhlas. --Lenka64 (diskuse) 28. 12. 2012, 08:23 (UTC)
- Souhlasím. --Tchoř (diskuse) 29. 12. 2012, 14:09 (UTC)
- Souhlasím. --Venca24 (diskuse) 31. 12. 2012, 19:31 (UTC)
Nastaveno.
— Danny B. 1. 1. 2013, 14:31 (UTC)
Data v názvu zprávy
Rád bych při příležitosti příchodu nového roku oživil diskusi o datech v názvu zprávy.
Jedním z hlavních impulsů pro to byl můj pohled na hlavní stranu, kde se v tuto chvíli nacházejí značně staré zprávy (dokonce 8. července 2012, 1. srpna 2012, řada ze září a října atd...). Bez označení datem působí jako "aktuální", což samozřejmě má do reality daleko.
Dalším impulsem je, že bych konečně rád zavedl stránky pro jednotlivé dny roku (ve vlastním jmenném prostoru), které by měly mj. fungovat jako agregátor "stalo se tohoto dne v minulosti" (tj. mj. k praktickému a rychlému zjišťování různých výročí apod.).
Uvítám komentáře, návrhy, připomínky, jakýkoliv konstruktivní feedback. Děkuji.
— Danny B. 29. 12. 2012, 15:00 (UTC)
- Nevím, nemám na to jasný názor. O jaké datum by se vlastně mělo jednat? Datum vzniku zprávy? --Tchoř (diskuse) 1. 1. 2013, 14:34 (UTC)
Be a Wikimedia fundraising "User Experience" volunteer!
Thank you to everyone who volunteered last year on the Wikimedia fundraising 'User Experience' project. We have talked to many different people in different countries and their feedback has helped us immensely in restructuring our pages. If you haven't heard of it yet, the 'User Experience' project has the goal of understanding the donation experience in different countries (outside the USA) and enhancing the localization of our donation pages.
I am (still) searching for volunteers to spend some time on a Skype chat with me, reviewing their own country's donation pages. It will be done on a 'usability' format (I will ask you to read the text and go through the donation flow) and will be asking your feedback in the meanwhile.
The only pre-requisite is for the volunteer to actually live in the country and to have access to at least one donation method that we offer for that country (mainly credit/debit card, but also real time banking like IDEAL, E-wallets, etc...) so we can do a live test and see if the donation goes through. **All volunteers will be reimbursed of the donations that eventually succeed (and they will be very low amounts, like 1-2 dollars)**
By helping us you are actually helping thousands of people to support our mission of free knowledge across the world. If you are interested (or know of anyone who could be) please email ppena@wikimedia.org. All countries needed (excepting USA)!!
Thanks!
Pats Pena
Global Fundraising Operations Manager, Wikimedia Foundation
- Sent using Global message delivery, 8. 1. 2013, 20:45 (UTC)
Názvosloví kategorií jednotlivých dnů
V poslední době jsem se úmyslně vyhnul zakládání kategorií jednotlivých dnů, aby se nedělaly zbytečné editace, protože jsem přemýšlel nad změnou. A dospěl jsem k závěru, že by byla vhodná. Oč jde:
V tuto chvíli jsou názvy kategorií s genitivem (1. ledna 2013). Když jsem přemýšlel nad možností automatizace různých činností, vylepšením denních přehledů, dalšími zjednodušeními a s ohledem na budoucí směřování MediaWiki, došel jsem k tomu, že by bylo mnohem vhodnější je mít v nominativu (1. leden 2013).
Je nějaký důvod, proč to nyní používáme v genitivu? Můžeme to změnit?
— Danny B. 18. 1. 2013, 13:59 (UTC)
- Tipuju, že to tak kdysi někdo při prvním vložení takové kategorie zavedl a nikdo neprotestoval, tak to zůstalo. Kvůli jednotnosti s názvy denních přehledů (1. leden 2013) preferuji měsíc v nominativu. Druhá možnost je přejmenovat naopak denní přehledy, aby měly měsíc v genitivu, ale pak bychom se zase odlišovali od názvů seznamů výročí a událostí pro každý z 365 dnů na Wikipedii, k čemuž není (předpokládám) dostatečně vážný důvod. --Milda (diskuse) 20. 1. 2013, 20:48 (UTC)
- Přesně tak, jak jsem říkal, aby se dala dělat automatizace kdečeho, co se toho týká, tak by to dost pomohlo.
— Danny B. 21. 1. 2013, 00:50 (UTC)
- Přesně tak, jak jsem říkal, aby se dala dělat automatizace kdečeho, co se toho týká, tak by to dost pomohlo.
- Podporuji první pád. --Tchoř (diskuse) 21. 1. 2013, 01:06 (UTC)
- Souhlas.--Lenka64 (diskuse) 22. 1. 2013, 19:23 (UTC)
Do konce prvního kvartálu by měla být zavedena Lua na všech WMF projektech, takže pak bych se vrhnul na tu rekategorizaci, protože pak bude možné provést ještě lepší automatizaci (například nyní není dost dobře možné efektivně dostat z českého data číselné datum, takže je potřeba to vyplňovat ručně, což vede k chybám).
— Danny B. 25. 1. 2013, 19:02 (UTC)
Wikimedia sites to move to primary data center in Ashburn, Virginia. Read-only mode expected.
(Apologies if this message isn't in your language.) Next week, the Wikimedia Foundation will transition its main technical operations to a new data center in Ashburn, Virginia, USA. This is intended to improve the technical performance and reliability of all Wikimedia sites, including this wiki. There will be some times when the site will be in read-only mode, and there may be full outages; the current target windows for the migration are January 22nd, 23rd and 24th, 2013, from 17:00 to 01:00 UTC (see other timezones on timeanddate.com). More information is available in the full announcement.
If you would like to stay informed of future technical upgrades, consider becoming a Tech ambassador and joining the ambassadors mailing list. You will be able to help your fellow Wikimedians have a voice in technical discussions and be notified of important decisions.
Thank you for your help and your understanding.
Guillaume Paumier, via the Global message delivery system (wrong page? You can fix it.). 19. 1. 2013, 15:08 (UTC)
Picture of the Year voting round 1 open
Dear Wikimedians,
Wikimedia Commons is happy to announce that the 2012 Picture of the Year competition is now open. We're interested in your opinion as to which images qualify to be the Picture of the Year for 2012. Voting is open to established Wikimedia users who meet the following criteria:
- Users must have an account, at any Wikimedia project, which was registered before Tue, 01 Jan 2013 00:00:00 +0000 [UTC].
- This user account must have more than 75 edits on any single Wikimedia project before Tue, 01 Jan 2013 00:00:00 +0000 [UTC]. Please check your account eligibility at the POTY 2012 Contest Eligibility tool.
- Users must vote with an account meeting the above requirements either on Commons or another SUL-related Wikimedia project (for other Wikimedia projects, the account must be attached to the user's Commons account through SUL).
Hundreds of images that have been rated Featured Pictures by the international Wikimedia Commons community in the past year are all entered in this competition. From professional animal and plant shots to breathtaking panoramas and skylines, restorations of historically relevant images, images portraying the world's best architecture, maps, emblems, diagrams created with the most modern technology, and impressive human portraits, Commons features pictures of all flavors.
For your convenience, we have sorted the images into topic categories. Two rounds of voting will be held: In the first round, you can vote for as many images as you like. The first round category winners and the top ten overall will then make it to the final. In the final round, when a limited number of images are left, you must decide on the one image that you want to become the Picture of the Year.
To see the candidate images just go to the POTY 2012 page on Wikimedia Commons.
Wikimedia Commons celebrates our featured images of 2012 with this contest. Your votes decide the Picture of the Year, so remember to vote in the first round by January 30, 2013.
Thanks,
the Wikimedia Commons Picture of the Year committee
This message was delivered based on m:Distribution list/Global message delivery. Translation fetched from: commons:Commons:Picture of the Year/2012/Translations/Village Pump/en -- Rillke (diskuse) 22. 1. 2013, 04:17 (UTC)
Řazení denních přehledů v jejich kategorii
Dávám k zamyšlení návrh na změnu řazení denních přehledů v Kategorie:Dny ze vzestupného na sestupné. Tím se nejnovější budou objevovat vždy na začátku.
— Danny B. 24. 1. 2013, 17:44 (UTC)
Help turn ideas into grants in the new IdeaLab
I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.
- Do you have an idea for a project to improve this community or website?
- Do you think you could complete your idea if only you had some funding?
- Do you want to help other people turn their ideas into project plans or grant proposals?
Please join us in the IdeaLab, an incubator for project ideas and Individual Engagement Grant proposals.
The Wikimedia Foundation is seeking new ideas and proposals for Individual Engagement Grants. These grants fund individuals or small groups to complete projects that help improve this community. If interested, please submit a completed proposal by February 15, 2013. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:IEG for more information.
Thanks! --Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation 30. 1. 2013, 20:14 (UTC)
Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Correct it here.)
Instalace rozšíření Scribunto naplánována na 18. února
Ahoj, mám tu jedno oznámení, bohužel v angličtině, snad tomu porozumíte, nemám nyní čas to překládat :( (díky za pochopení):
Wikimedia Foundation has been working on improving performance and adding features to template pages within MediaWiki. As a result of this WMF developed a new Scribunto extension for MediaWiki which enables Lua scripting language for templates. The developers are confident about the extension's maturity and it was decided that Scribunto is going to be deployed to this wiki in the first batch. The deployment will begin on February 18 and will simply add a feature. Please be so kind and spread the word about the deployment on your wiki. If you are interested in converting current templates to Lua, please see more information and submit your feedback to Lua page on Meta. Regards, Kozuch (diskuse) 13. 2. 2013, 18:17 (UTC)
Tematická agregace obsahu
Wikizprávám v tuto chvíli chybí použitelné tematické vyhledávání resp. agregace obsahu. Máme tu mix dvou přístupů, z nichž ani jeden není dost dobře funkční - kategorie a portály.
Kategorie v tuto chvíli tvoří strom, což "svádí" ke kategorizačnímu přístupu z Wikipedie a jiných projektů, kdy jedním z pravidel, či alespoň zvyků, je nedávat stránku do kategorií na různých úrovních příslušné větve stromu. To pak logicky znemožňuje obecnější vyhledávání, byť tu určitá snaha o generickou kategorizaci je. Další (odstranitelná) nevýhoda současných kategorií je abecední řazení jejich obsahu. Abecednost, ač jindy užitečné a především spravedlivé kritérium řazení, je pro typ dat, který zde máme - zprávy - nepoužitelná. Logicky je mnohem lepší řadit podle času, ideálně sestupně.
Portály si s sebou nesou obrovskou zátěž v podobě nutné manuální práce na jejich tvorbě a údržbě. Kromě toho oproti kategoriím nic navíc nenabízejí. Takže jsou jejich jakousi nepovedenou statickou duplicitou. Bavil jsem se s uživateli a správci některých dalších mutací včetně anglické a kromě toho, že zhruba na polovině z nich vůbec portály nemají, tak na těch zbylých to jde povětšinou charakterizovat slovy jednoho správce z anglických Wikizpráv: "Portály tu tak nějak jsou, ale lidé jsou z nich vesměs rozpačití a nikdo dost dobře neví, co s nima, takže jsou zakonzervované, neaktualizované a někdy i rozbité."
Ani jedno řešení neumožňuje vyhledávání podle virtuálně kteréhokoliv tématu (jakkoliv obecného či specializovaného) tak, aby to dalo k dispozici všechny relevantní výsledky. K tomu je zapotřebí štítkovat. MediaWiki v tuto chvíli nepodporuje klasické štítkovací mechanismy, ale ty se dají efektivně emulovat pomocí kategorií, které tomu přinesou i případnou výhodu stromu. (více o štítkování o kousek níže)
Navrhuji tedy následující postup:
- přesunout stávající obsah portálů, resp. jeho smysluplné části, do příslušných kategorií
- všechny obsahové kategorie by měly být tvořeny šablonou pro zachování jednotnosti vzhledu a obsahu mezi kategoriemi
- nahradit odkazy na portály
- buď odkazy na příslušné kategorie, nebo na Wikipedii (osobně se v tuto chvíli přikláním k druhému, neboť první by v podstatě jen duplikovalo štítkování)
- smazat portály a zrušit příslušný pár jmenných prostorů
- zavést štítkování
Poslední bod lze eventuálně provést jako první, vliv na funkčnost to nemá, jen je třeba u náhrady odkazů brát v potaz názvosloví kategorií.
- I při přemístění nynějšího statického obsahu portálů do záhlaví kategorie, jak navrhuješ, si dovedu existenci portálů představit, ale v jiné podobě… /Nejblíže tomu je Portál:Sport, pokud by byl pravidelněji aktualizovaný (vybraná hlavní zpráva je tam z listopadu a pak jen jeden novější odkaz na plochou dráhu), mohly by tam být šortky automaticky přebírané z denních přehledů za posledních X dnů./ …a na tu české Wikizprávy nemají a nejspíš ani nikdy nebudou mít lidské kapacity. Vždyť i na Wikipedii, kde je o dva řády víc aktivních editorů, je většina portálů, jakožto pozůstatek (pomníček) krátkodobého snažení jednoho nebo několika málo wikipedistů, spíš ostudou než chloubou projektu, přitom tam by stačilo aktualizovat články týdne či měsíce, aniž by někdo musel stále tvořit nové a nové, což je ovšem u Wikizpráv nezbytná podmínka. Byla by jedna ukázková kategorie, jak by to mohlo vypadat a fungovat? --Milda (diskuse) 12. 3. 2013, 09:11 (UTC)
- Bohužel spíš nebyla než byla (tedy podle toho, co přesně bys rád viděl), protože ta funkčnost je provázána s dalšími šablonami, které by pak ovlivnily další články a/nebo kategorie. Zkusím popsat na Kategorie:Česko: Stránky v kategorii „Česko“ by byly řazeny podle data sestupně, tj. nejnovější na začátku. Tím by odpadla duplicita v podobě Poslední zprávy, kterou je navíc nutné manuálně aktualizovat, jinak je zastaralá. Obsah by se zobrazoval pouze pokud by počet podkategorií překročil zobrazování na jedné stránce. Odkazy do sesterských projektů samozřejmě zůstanou. Vlajku (potažmo jiný obrázek, bavíme se obecně o všech kategoriích) nepovažuji za potřebnou (1. jistě bude v článku ve Wikipedii, 2. ne každá kategorie může mít obrázek, 3. debaty o tom, proč tenhle a ne jiný...), ale když jí tam budou lidé chtít, tak tam halt bude. Teoreticky (nevím, jestli jsou už opraveny příslušné bugy) by tam mohl automaticky být poslední článek (n článků) pro daný tag. Co se šortek týče - tam je to problematické - je třeba si uvědomit, že v denních přehledech je nějakých 6 (7 s úmrtími) sekcí, tj. by se to aplikovalo pouze na 6 kategorií (či portálů - to umístění nemá vliv) a ve zbylých by nebylo nic. Samozřejmě, pokud by se šortky zakládaly automaticky jako samostatné stránky (tj. každou současnou jednovětou (tj. by bylo vhodnější jí mít delší) zprávu na vlastní stránce), pak by se s tím dalo dělat více.
Snad jsem to popsal dostatečně, kdyby pořád ne, tak se ptej dál...
— Danny B. 12. 3. 2013, 16:33 (UTC) - Nastavil jsem tedy to sestupné chronologické řazení zpráv v tematických (štítkovacích) kategoriích a z většiny kategorií odstranil ten duplicitní přehled posledních zpráv, který se jinak musí aktualizovat manuálně.
— Danny B. 19. 3. 2013, 13:58 (UTC)
- Bohužel spíš nebyla než byla (tedy podle toho, co přesně bys rád viděl), protože ta funkčnost je provázána s dalšími šablonami, které by pak ovlivnily další články a/nebo kategorie. Zkusím popsat na Kategorie:Česko: Stránky v kategorii „Česko“ by byly řazeny podle data sestupně, tj. nejnovější na začátku. Tím by odpadla duplicita v podobě Poslední zprávy, kterou je navíc nutné manuálně aktualizovat, jinak je zastaralá. Obsah by se zobrazoval pouze pokud by počet podkategorií překročil zobrazování na jedné stránce. Odkazy do sesterských projektů samozřejmě zůstanou. Vlajku (potažmo jiný obrázek, bavíme se obecně o všech kategoriích) nepovažuji za potřebnou (1. jistě bude v článku ve Wikipedii, 2. ne každá kategorie může mít obrázek, 3. debaty o tom, proč tenhle a ne jiný...), ale když jí tam budou lidé chtít, tak tam halt bude. Teoreticky (nevím, jestli jsou už opraveny příslušné bugy) by tam mohl automaticky být poslední článek (n článků) pro daný tag. Co se šortek týče - tam je to problematické - je třeba si uvědomit, že v denních přehledech je nějakých 6 (7 s úmrtími) sekcí, tj. by se to aplikovalo pouze na 6 kategorií (či portálů - to umístění nemá vliv) a ve zbylých by nebylo nic. Samozřejmě, pokud by se šortky zakládaly automaticky jako samostatné stránky (tj. každou současnou jednovětou (tj. by bylo vhodnější jí mít delší) zprávu na vlastní stránce), pak by se s tím dalo dělat více.
Štítkování
Nebo též tagování. Slouží k označení článku metadaty označujícimi, k čemu je článek relevantní. Na rozdíl od klasických kategorií jsou štítky/tagy primárně plošné - tj. všechny jsou si rovny. My tu máme výhodu i toho, že je můžeme hierarchizovat. Oba přístupy jsou užitečné a měly by být k dispozici, což z technického hlediska není problém. Pro upřesnění - nejedná se o návrh paralelního systému, ale náhradu současného nevyhovujícího.
Štítky by měly být od ostatních kategorií jednoznačně odlišeny. To lze udělat dvěma přístupy:
- všechny kategorie pro štítky prefixovat (Štítek:Praha / Tag:Praha)
- prefixovat neštítkovací kategorie (tj. aktuálně především kategorie časového zařazení, ostatní jsou již prefixovány) a štítky ponechat bez prefixů
Každou zprávu by mělo být možné oštítkovat virtuálně neomezeným množstvím štítků, což následně umožní lepší vyhledávání a lepší provázání se sesterskými projekty.
— Danny B. 11. 3. 2013, 23:54 (UTC)
- Návrh vypadá rozumně. Ohledně předpon bych považoval za lepší nápad prefixovat kategorie časového zařazení. Nedávné debaty totiž ukázaly, že je zájem rozlišit několik různých dat, takže by se to s tím dalo spojit (Napsáno:, Aktuální k:, Stalo se: ?).--Tchoř (diskuse) 12. 3. 2013, 00:51 (UTC)
- Jo, to je bezva nápad (do jisté míry ekvivalence k podobnému). Pokud vím, jsou tu dohromady tři různá data: datum události, datum založení článku, datum poslední aktualizace článku. Všechna by šla vkládat automaticky přes jednu šablonu (nejspíš současnou
{{Datum}}
nebo nějaký její ekvivalent).
— Danny B. 12. 3. 2013, 16:41 (UTC)
- Jo, to je bezva nápad (do jisté míry ekvivalence k podobnému). Pokud vím, jsou tu dohromady tři různá data: datum události, datum založení článku, datum poslední aktualizace článku. Všechna by šla vkládat automaticky přes jednu šablonu (nejspíš současnou
- Štítkování obecně podporuji. Podobně jako Tchoř bych prefixovat spíše datum než ty štítky, protože na jedné stránce bude obvykle výrazně víc štítků než datumových kategorií. Jak máš vymyšleno, že to bude nebo nebude i na stránkách denních přehledů? Ptám se hlavně kvůli tomu, jak pak bude fungovat to DPL v portálech nebo záhlaví kategorií, když například průnik Česko a Sport vyhodí den, kde bude Klausovo vyznamenání a osmifinále Ligy mistrů, přitom ale žádný český sport (což je konkrétní případ 6. březen 2013), nebo (virtuální příklad) Česko a Fotbal, kde by v rubrice Sport byla Liga mistrů (bez české účasti) a jakákoliv jiná zpráva o českém sportu, ne však fotbalu. --Milda (diskuse) 12. 3. 2013, 09:11 (UTC)
- Jak jsem psal na začátku: štítkování je pro články. Ne pro denní přehledy, kde - právě z důvodů, které uvádíš - být nemůže (ale to ani regulérní kategorizace, takže to se štítkováním jako takovým nemá nic do činění). Je otázkou (kterou jsem už načal v odpovědi tobě o kousek výše), zda nerozhazovat i šortky do jednotlivých stránek. Ale to je na jinou diskusní sekci...
— Danny B. 12. 3. 2013, 16:45 (UTC)
- Jak jsem psal na začátku: štítkování je pro články. Ne pro denní přehledy, kde - právě z důvodů, které uvádíš - být nemůže (ale to ani regulérní kategorizace, takže to se štítkováním jako takovým nemá nic do činění). Je otázkou (kterou jsem už načal v odpovědi tobě o kousek výše), zda nerozhazovat i šortky do jednotlivých stránek. Ale to je na jinou diskusní sekci...
Podporuji navrhované změny. --Lenka64 (diskuse) 13. 3. 2013, 21:09 (UTC)
Vypadá to rozumně, proč to nezkusit? JAn Dudík (diskuse) 15. 3. 2013, 18:55 (UTC)
Odebírání správcovských práv
Dobrý den, při zkoumání sesterských projektů jsem narazil na jednu zvláštnost ohledně správců. Většina projektů (Wikislovník, Wikiknihy, Wikipedie a Wikicitáty) mají někde větičku, že správcovská práva mohou být odebrána při půlroční neaktivitě. Výjimku jsou pouze tři projekty: Wikiverzita, Wikizdroje a Wikizprávy. Máte zde pro to nějaký zvláštní důvod? Nebo ukryté někde jinde? Sikky (diskuse) 20. 3. 2013, 19:02 (UTC)
- Dobrý den, na Wikizdrojích to ve skutečnosti je, jen trochu jinde - už jsem vám stran toho odpovídal tam. Pokud si dobře vzpomínám, tak tady se o tom snad ještě nikdy nemluvilo (ale mohu se mýlit), nicméně asi by nebylo od věci ta pravidla synchronizovat. Chystáte se kandidovat?
— Danny B. 20. 3. 2013, 20:09 (UTC) - Asi by bylo rozumné to zavést. --Tchoř (diskuse) 21. 3. 2013, 11:55 (UTC)
- Není důvod k nezavedení. --Lenka64 (diskuse) 21. 3. 2013, 12:26 (UTC)
- To souvětí jsem tam tedy vložil. --Tchoř (diskuse) 2. 4. 2013, 17:42 (UTC)
The Wikinewsie Group
Hi. After consulting with a number of community members, we have started the first step in creating a potential Wikimedia Affiliate group. The details can be found at The Wikinewsie Group. The purpose of the group is to:
- support open license, independent journalistic efforts that provide neutral and verifiable reporting of news stories,
- support the education of future journalists in trying to insure they maintain historical journalistic ideals regarding reporting standards,
- support efforts to increase journalist freedom to report around the globe,
- encourage participation of and facilitate non-professional journalists practicing their craft on Wikinews, and
- support the mission statement and vision of the Wikimedia Foundation.
This aims to compliment and support existing efforts, and there is zero intention of imposing one language's policies on another language. The project should assist in increasing original reporting, improving original reporting according to local project standards, better supporting our small community and increasing participation.
Please sign up here by listing your name to indicate you support our group. If you have any questions, please do not hestitate to ask as we will be more than happy to answer them. Thanks. --LauraHale (diskuse) 6. 4. 2013, 09:31 (UTC)
The Wikinewsie Group bylaws draft
First, let me apologize for writing in English. A copy of the draft bylaws for the The Wikinewsie Group have been posted at The Wikinewsie Group/Bylaws. Alongside these, a Declaration of the Rights and Duties of Journalists have also been posted, which detail our understanding of concepts found in the draft bylaws. Feedback would be appreciated on these. If you agree with them and have no suggestions for modification on one or both documents, please comment on Bylaws talk page or Declaration talk page to say so. Conversely, if you are interested in joining The Wikinewsie Group, please feel free to comment on the relevant talk page with feedback on what changes you might like to see. Thank you.--LauraHale (diskuse) 11. 4. 2013, 04:29 (UTC)
Šablona
Jak by se Vám líbilo, kdyby reference byly vloženy v šaboně?--Juandev (diskuse) 12. 4. 2013, 08:48 (UTC)
Myslím, nevládat jen URL, ale vkládat to do šablony.--Juandev (diskuse) 17. 4. 2013, 17:52 (UTC)
(Please consider translating this message for the benefit of your fellow Wikimedians. Please also consider translating the proposal.)
Read this message in English / Lleer esti mensaxe n'asturianu / বাংলায় এই বার্তাটি পড়ুন / Llegiu aquest missatge en català / Læs denne besked på dansk / Lies diese Nachricht auf Deutsch / Leś cal mesag' chè in Emiliàn / Leer este mensaje en español / Lue tämä viesti suomeksi / Lire ce message en français / Ler esta mensaxe en galego / हिन्दी / Pročitajte ovu poruku na hrvatskom / Baca pesan ini dalam Bahasa Indonesia / Leggi questo messaggio in italiano / ಈ ಸಂದೇಶವನ್ನು ಕನ್ನಡದಲ್ಲಿ ಓದಿ / Aqra dan il-messaġġ bil-Malti / norsk (bokmål) / Lees dit bericht in het Nederlands / Przeczytaj tę wiadomość po polsku / Citiți acest mesaj în română / Прочитать это сообщение на русском / Farriintaan ku aqri Af-Soomaali / Pročitaj ovu poruku na srpskom (Прочитај ову поруку на српском) / อ่านข้อความนี้ในภาษาไทย / Прочитати це повідомлення українською мовою / Đọc thông báo bằng tiếng Việt / 使用中文阅读本信息。
Hello!
There is a new request for comment on Meta-Wiki concerning the removal of administrative rights from long-term inactive Wikimedians. Generally, this proposal from stewards would apply to wikis without an administrators' review process.
We are also compiling a list of projects with procedures for removing inactive administrators on the talk page of the request for comment. Feel free to add your project(s) to the list if you have a policy on administrator inactivity.
All input is appreciated. The discussion may close as soon as 21 May 2013 (2013-05-21), but this will be extended if needed.
Thanks, Billinghurst (thanks to all the translators!) 24. 4. 2013, 04:27 (UTC)
- Distributed via Global message delivery (Wrong page? You can fix it.)
[en] Change to wiki account system and account renaming
Some accounts will soon be renamed due to a technical change that the developer team at Wikimedia are making. More details on Meta.
(Distributed via global message delivery 30. 4. 2013, 03:26 (UTC). Wrong page? Correct it here.)
[en] Change to section edit links
The default position of the "edit" link in page section headers is going to change soon. The "edit" link will be positioned adjacent to the page header text rather than floating opposite it.
Section edit links will be to the immediate right of section titles, instead of on the far right. If you're an editor of one of the wikis which already implemented this change, nothing will substantially change for you; however, scripts and gadgets depending on the previous implementation of section edit links will have to be adjusted to continue working; however, nothing else should break even if they are not updated in time.
Detailed information and a timeline is available on meta.
Ideas to do this all the way to 2009 at least. It is often difficult to track which of several potential section edit links on the far right is associated with the correct section, and many readers and anonymous or new editors may even be failing to notice section edit links at all, since they read section titles, which are far away from the links.
(Distributed via global message delivery 30. 4. 2013, 18:16 (UTC). Wrong page? Correct it here.)
Více zpráv na hlavní straně?
Navrhuji dávat na hlavní stranu více zpráv, ale na rozdíl od současné praxe jen v kratší podobě. Jednak to povede k menší strnulosti a větší obměňovanosti příslušné části hlavní strany, jednak (doufám) k tomu, že se zprávy budou o něco více psát tak, že v perexu bude vše důležité a rozvedeno to bude níže.
— Danny B. 10. 5. 2013, 10:36 (UTC)
- Klidně… --Lenka64 (diskuse) 10. 5. 2013, 11:30 (UTC)
- Proč ne… --Milda (diskuse) 11. 5. 2013, 11:49 (UTC)
- Jsem pro. --Venca24 (diskuse) 12. 5. 2013, 20:44 (UTC)
- Nejsem proti. --Tchoř (diskuse) 13. 5. 2013, 11:01 (UTC)
Zpráva k 5. výročí založení Wikizpráv
Protože se blíží 26. květen - 5 let od založení Wikizpráv, napsal jsem draft zprávy Wikizprávy slaví 5 let - editujte s odvahou. Nevíte někdo, jestli Wikimedia ČR vydá zprávu o Wikizprávách podobně jako o 10. výročí Wikislovníku? --Venca24 (diskuse) 20. 5. 2013, 11:54 (UTC)
- Díky za upozornění, zprávu se pokusíme rozšířit, co to půjde. --Limojoe (diskuse) 20. 5. 2013, 13:53 (UTC) (Za WMČR)
Tech newsletter: Subscribe to receive the next editions
- Recent software changes
- (Not all changes will affect you.)
- The latest version of MediaWiki (version 1.22/wmf4) was added to non-Wikipedia wikis on May 13, and to the English Wikipedia (with a Wikidata software update) on May 20. It will be updated on all other Wikipedia sites on May 22. [1] [2]
- A software update will perhaps result in temporary issues with images. Please report any problems you notice. [3]
- MediaWiki recognizes links in twelve new schemes. Users can now link to SSH, XMPP and Bitcoin directly from wikicode. [4]
- VisualEditor was added to all content namespaces on mediawiki.org on May 20. [5]
- A new extension ("TemplateData") was added to all Wikipedia sites on May 20. It will allow a future version of VisualEditor to edit templates. [6]
- New sites: Greek Wikivoyage and Venetian Wiktionary joined the Wikimedia family last week; the total number of project wikis is now 794. [7] [8]
- The logo of 18 Wikipedias was changed to version 2.0 in a third group of updates. [9]
- The UploadWizard on Commons now shows links to the old upload form in 55 languages (bug 33513). [10]
- Future software changes
- The next version of MediaWiki (version 1.22/wmf5) will be added to Wikimedia sites starting on May 27. [11]
- An updated version of Notifications, with new features and fewer bugs, will be added to the English Wikipedia on May 23. [12]
- The final version of the "single user login" (which allows people to use the same username on different Wikimedia wikis) is moved to August 2013. The software will automatically rename some usernames. [13]
- A new discussion system for MediaWiki, called "Flow", is under development. Wikimedia designers need your help to inform other users, test the prototype and discuss the interface. [14].
- The Wikimedia Foundation is hiring people to act as links between software developers and users for VisualEditor. [15]
If you want to continue to receive the next issues every week, please subscribe to the newsletter. You can subscribe your personal talk page and a community page like this one. The newsletter can be translated into your language.
You can also become a tech ambassador, help us write the next newsletter and tell us what to improve. Your feedback is greatly appreciated. guillom 20. 5. 2013, 20:23 (UTC)Trademark discussion
Hi, apologies for posting this in English, but I wanted to alert your community to a discussion on Meta about potential changes to the Wikimedia Trademark Policy. Please translate this statement if you can. We hope that you will all participate in the discussion; we also welcome translations of the legal team’s statement into as many languages as possible and encourage you to voice your thoughts there. Please see the Trademark practices discussion (on Meta-Wiki) for more information. Thank you! --Mdennis (WMF) (talk)
Podpora projektů ze strany Wikimedia Česká republika
Dobrý den, ahoj.
jako jeden z řadových členů občanského sdružení http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_Czech_Republic#Wikimedia_.C4.8Cesk.C3.A1_republika se obracím na zájemce o jednotlivé "malé" či chcete-li "sesterské projekty" nejznámější Wikipedie. Máte-li zajímavý nápad či konkrétní myšlenky na formy podpory ze strany Wikimedia ČR, budu rád, když zde zanecháte své komentáře. Zároveň vás zvu na pravidelné "Wikipivo" (setkání Pod reálnou lípou) - http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Pod_re%C3%A1lnou_l%C3%ADpou/Praha,_17._%C4%8Dervna_2013 , kde bych o možné podpoře malých projektů rád diskutoval s přítomnými. Pokud se účastnit nechcete, nemůžete, či chcete-li, aby tam zazněl váš názor, pište komentáře níže do pátku 14. června 2013. Díky za zpětnou vazbu. Pěkný den. --Krvesaj (diskuse) 6. 6. 2013, 13:39 (UTC)
Prostor ve Wikimediu
Dobrý den.
Blíží se vydání časopisu Wikimedium (http://www.wikimedia.cz/web/Wikimedium). Uzávěrka materiálů nejbližšího čísla je 25. června. Jestli máte nějaké téma za Wikizprávy, obraťte se na wikipedistu Okina, prostor ještě je. Dále je možné už nyní nabídnout téma za Wikizprávy pro podzimní číslo. Pěkný den. --Krvesaj (diskuse) 7. 6. 2013, 15:37 (UTC)
Prostor na Wikikonferenci
Dobrý den, ahoj.
Rád oznamuji, že na letošní podzimní Wikikonferenci letos bude prostor pro "malé projekty". Každý z projektů nadace má předběžně vyhrazeno cca 10 minut (v případě důležitého či zajímavého tématu lze po domluvě samozřejmě pozměnit). Má-li komunita tohoto projektu zájem, je třeba dát vědět předsedovi Wikimedia ČR - Limojoe, který má organizaci letošní konference na starosti. Časový program se uzavírá 31. srpna 2013, po tomto datu již nelze přijímat témata ani přednášející. Díky a těším se na Wikikonferenci na viděnou. --Krvesaj (diskuse) 9. 6. 2013, 12:19 (UTC)
(Sorry for writing in English. You can translate the proposal.)
Should X!'s edit counter retain the opt-in requirement? Your input is strongly encouraged. Voice your input here.—cyberpower ChatAutomation 23. 6. 2013, 04:16 (UTC)
- Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)
Universal Language Selector will be enabled on 2013-07-09
On July 9, 2013, Universal Language Selector (ULS) will be enabled on this wiki. The ULS provides a flexible way to configure and deliver language settings like interface language, fonts, and input methods (keyboard mappings). Making it available here is the last phase of making ULS available on all Wikimedia wikis.
Please read the announcement on Meta-Wiki for more information. Siebrand 4. 7. 2013, 12:16 (UTC) (via Global message delivery).
Nové číslo časopisu Wikimedium
Právě vyšlo v elektronické podobě ve formátu PDF nové číslo bulletinu Wikimedium. Dnes např. o Wikiprojektu Chráněná území, o odcházející Sue Gardnerové nebo o tom, jak Studenti píšou Wikipedii. A také s výzvou, aby lidé posílali své náměty třeba už do příštího, nejspíš pozdně podzimního čísla. Stáhnout si ho můžete na http://www.wikimedium.cz Okino (diskuse) 12. 7. 2013, 17:19 (UTC)
Jmenný prostor denních stránek
Nevím, proč tomu zde tak je, ale po prozkoumání ostatních Wikizpráv navrhuji přesunout stránky typu 17. leden 2013 do jiného jmenného prostoru, aby šly korektně propojit s ostatními jazyky, viz např. fr:Wikinews:2013/janvier/17. JAn Dudík (diskuse) 17. 7. 2013, 10:56 (UTC)
- Tam je to ale poněkud jiný typ obsahu využívaný k něčemu jinému. Ani bych to nepropojoval.
— Danny B. 17. 7. 2013, 11:55 (UTC)
Pywikipedia is migrating to git
Hello, Sorry for English but It's very important for bot operators so I hope someone translates this. Pywikipedia is migrating to Git so after July 26, SVN checkouts won't be updated If you're using Pywikipedia you have to switch to git, otherwise you will use out-dated framework and your bot might not work properly. There is a manual for doing that and a blog post explaining about this change in non-technical language. If you have question feel free to ask in mw:Manual talk:Pywikipediabot/Gerrit, mailing list, or in the IRC channel. Best Amir (via Global message delivery). 23. 7. 2013, 13:01 (UTC)
VE
We need to develop a list of extensions, vital tools, templates that the Visual Editors need to look at and figure out how to address when trying to integrate VE into our project. For example, we probably need a technical explanation related to any local tools, including automatically loaded templates/extensions/modules for new article creation. This information then needs to be passed along via a single language point to the VE team. It appears possible that Wikinews may be the next sister they implement VE on, and given our publishing methods, we really need to be clear up front. --LauraHale (diskuse) 9. 8. 2013, 09:37 (UTC)
HTTPS for users with an account
Greetings. Starting on August 21 (tomorrow), all users with an account will be using HTTPS to access Wikimedia sites. HTTPS brings better security and improves your privacy. More information is available at m:HTTPS.
If HTTPS causes problems for you, tell us on bugzilla, on IRC (in the #wikimedia-operations
channel) or on meta. If you can't use the other methods, you can also send an e-mail to https@wikimedia.org
.
Greg Grossmeier (via the Global message delivery system). 20. 8. 2013, 18:53 (UTC) (wrong page? You can fix it.)
Zobrazování záznamů editačního filtru na IRC
Ve výchozím nastavení se záznamy editačního filtru nezobrazují na IRC posledních změn. Navrhuji, aby tyto záznamy byly zobrazovány, a to i včetně filtrů tajných (zobrazuje se jen záznam události s číslem filtru bez jakýchkoliv podrobností - ty jsou v logu), což pomůže zefektivnit údržbu, lépe předcházet reagovat na experimenty a vandalismy atd.
— Danny B. 21. 8. 2013, 08:50 (UTC)
- Souhlasím. --Lenka64 (diskuse) 21. 8. 2013, 11:52 (UTC)
- Jsem pro. --Tchoř (diskuse) 23. 8. 2013, 08:39 (UTC)
Nastaveno.
— Danny B. 30. 8. 2013, 09:22 (UTC)