Za pád letadla Lokomotivu Jaroslavl mohl pilot

Z Wikizpráv

Úterý

Ruský prezident Dmitrij Medveděv před pietním místem u stadionu Lokomotivu (8. září)

Příčinou neštěstí letadla Lokomotivu Jaroslavl, při které zahynulo 44 lidí včetně tří českých hokejových reprezentantů, mohl kapitán letadla, který neuvolnil parkovací brzdu. Informaci od zdroje obeznámeného s vyšetřováním získal web MK.ru.

Kapitán letadla přenechal podle výsledků vyšetřování řízení při startu kvůli tomu, že se sám špatně cítil, druhému pilotovi. Sám ale přitom zapomněl uvolnit parkovací brzdu, jejíž ovládání je dostupné pouze z jeho místa. Letadlo tak nemohlo při startu dosáhnout dostatečné rychlosti, od země se odpoutalo příliš pozdě a po kolizi s pozemní anténou havarovalo.

Bez ohledu na to, zda si piloti dodatečně všimli problému a parkovací brzdu uvolnili, nebo ne, zůstává nejasné, proč se piloti rozhodli pokračovat v manévru, přestože si museli být vědomi nízké rychlosti. Odborník oslovený webem KP.ru Sergej Knyšov k tomu řekl: „Když pilot vidí, že nemá dostatečné zrychlení, musí letadlo zastavit.“

Při nehodě zahynuli čeští hokejisté Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Pět dní po neštěstí, 12. září zemřel i jejich spoluhráč Alexandr Galimov, jeden ze dvou zachráněných. Druhý z nich, technik Alexandr Sizov, se zotavuje.

Pietního shromáždění na památku českých hokejistů se na Staroměstském náměstí v Praze 11. září zúčastnily tisíce lidí. Desetitisíce Rusů se podle odhadů přišly rozloučit s oběťmi v hale Lokomotivu Jaroslavl.

Hokejová KHL mezitím 12. září začala bez účasti Lokomotivu, který se do ní vrátí až v příští sezoně s novým kádrem. Úvodní zápas, který je tradičně reprízou předchozího finále, se poprvé hrál o Pohár Lokomotivu. Český svaz ledního hokeje rozhodl, že Markovo, Rachůnkovo a Vašíčkovo číslo budou navždy vyřazena z užívání v národním týmu. Památce hokejistů bude věnován i český díl Evropské hokejové tour, turnaj České hokejové hry v dubnu příštího roku.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • POPOV, Dmitrij. Ustanovlena pričina katastrofy Jak-42: piloty zabyli otključiť stojanočnyj tormoz. KP.ru [online]. 2011-09-13 [cit. 2011-09-14]. Dostupné z: [1]. (rusky)