Přeskočit na obsah

Zemřel slavný guru šedesátých let Mahariši Maheš Jógi

Z Wikizpráv

Úterý

Mahariši Maheš Jógi

Indický guru, který vyučoval několik slavných osob 20. století a vytvořil mnohomiliard-dolarové duchovní impérium, zemřel. Mahariši Maheš Jógi, zakladatel transcendentální meditace, zemřel ve svém domě v Nizozemsku ve věku asi 91 let (není přesně známo datum).

Stal se známou osobou šedesátých let také díky dlouhému bílému vousu a smíchu. Členové rockové skupiny Beatles opakovaně putovali do himalájských hor studovat jeho techniku známou také jako TM.

Mládí prožil jako jogín v centrální Indii. Jeho rodné jméno a narozeniny nejsou přesně známy. Studoval fyziku na Allahabadnaské Univerzitě.

V roce 1939 se stal žákem Svami Brahmananda Sarasvatiho, který byl v letech 1941 až 1953 Šankaračharja (nejvyšší duchovní) klášteru Džjotir Math v indických Himalajích. Od jeho první návštěvy západního světa v roce 1958 uplynulo 50 let a jeho technika pro rozvoj duchovního potenciálu se mezitím rozšířila do více než 180 zemí celého světa, mimo jiné i do České Republiky.

V letech 1982 až 1989 se Mahariši soustředil na výklad všech aspektů Védské literatury. Od roku 1990 koordinoval všechny aktivity z jeho evropského rezidenčního sídla ve Vlodropu (Nizozemsko).

12. ledna 2008, kdy mu bylo 91 let, oznámil odchod a prohlásil, že jeho povinnost vůči jeho učiteli byla splněna, protože jeho úsilí - „položit pevné základy pro plný rozvoj lidského a sociálního potenciálu, trvalého míru, integrity, soudržnosti a prosperity společnosti ve směru k trvale udržitelnému rozvoji již nikdo nemůže zvrátit“.

Zdroje

[editovat]
  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy 1960's guru icon Maharishi Mahesh Yogi dies na anglických Wikizprávách.
  • K vytvoření této zprávy byly použity informace z článku Mahariši Maheš Jógi na Wikipedii.
  • OATES, Robert M.. Celebrating the Dawn. New York : G.P. Putnam's Sons. ISBN 0-399-11815-2. s. 40. (anglicky)
  • KOPPEL, Lily. Outer Peace. New York Times [online]. 2006-10-08 [cit. 2008-06-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)

Externí odkazy

[editovat]