Česko objednalo přes pět milionů dávek vakcíny proti covidu-19

Z Wikizpráv

Pondělí

Česko přes dohodu s Evropskou unií za 1,8 miliardy koruny objednalo 5,5 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od tří různých výrobců. O dalším nákupu jedná.

Stát za toto množství dávek zaplatil 1,8 miliard korun. Vakcína byla objednaná skrze dohodu několika členských států s Evropskou unií. Podle dohody smí zakoupit pouze ty vakcíny, které prošly všemi testy a byly schváleny. Členské státy EU jednají s celkem 7 výrobci.

Na pondělní tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný. Dodal, že očkování proti covidu-19 v Česku bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, bude nepovinné a primárně bude určeno pro rizikové skupiny a pro stát důležitá povolání. S dalšími výrobci o dalších 10,6 milionů dávek Česko jedná.

Podle časového harmonogramu by prvních 400 tisíc dávek mělo do Česka dorazit do konce roku, zbylých 5,1 milionů průběžně během celého příštího roku.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti covidu pro 5,5 milionu lidí. Nejdřív ji dostanou senioři. www.irozhlas.cz [online]. 2020-11-23, rev. 2020-11-23 [cit. 2020-11-29]. Dostupné z: [1].