Přeskočit na obsah

Sněmovna schválila zákon o očkování proti covidu-19

Z Wikizpráv

Pátek

Poslanecká sněmovna ve zrychleném režimu kvůli stavu legislativní nouze schválila zákon ohledně očkování proti covidu-19. Schválená podoba zákona teď zamíří do senátu.

Výsledkem skoro tříhodinového jednání poslanců, je, že očkování proti covidu-19 nebude povinné a že bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Bylo určeno také pořadí prioritních skupin lidí, které budou mít přednost, budou-li chtít být očkovány. Objevily se také pozměňovací návrhy poslanců na úpravu vládního návrhu zákona, který sněmovna projednávala. Týkaly se zachování rovnosti práv a povinností očkovaných i neočkovaných osob. Mezi poslanci však neprošly, byť ke schválení chyběl pouhý jeden hlas. Přijato bylo také to, že lékař nebo očkovací centrum dostane za každou aplikaci vakcíny 223 Kč, což je stejná částka, jako u ostatních vakcín. Sněmovnou odsouhlasená podoba návrhu zákona počítá i s odškodněním za případnou újmu na zdraví způsobenou aplikací vakcíny. V tomto případě by se mělo postupovat podle zákona o povinných očkováních, který proplácení odškodného upravuje. Sněmovna v rámci návrhu zákona projednávala i základní pravidla pro distribuci a nákup vakcíny. Distributor bude vybrán pomocí tzv. jednacího řízení bez uveřejnění. Budou osloveny všechny společnosti, které k tomuto mají potřebná povolení a kapacity. Česko má zatím sjednáno nákup 5 milionů dávek vakcíny za 1,8 miliard korun a vakcína pro všechny obyvatele, v případě nutnosti aplikovat každému dvě dávky, by stát vyšla na až 5 miliard korun.

Pro uvedení zákona v platnost je nutné, aby jej nyní schválili i senátoři a podepsal prezident Miloš Zeman. Bez tohoto zákona podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nelze zahájit očkování.

Prioritní skupiny lidí

[editovat]

Cílem ministra Blatného, je naočkovat 60 % až 70 % populace, přičemž nyní je zajištěno očkování pro 5,5 milionů lidí a v rámci dohody členských států Evropské unie jedná o dalším nákupu, přestože EU stále žádnou vakcínu oficiálně neschválila.

Definitivní podobu pořadí těchto prioritních skupin bude určovat očkovací strategie. Poslanci přesto v návrhu schválili pořadí skupin lidí, kteří by měli na očkování přednost:

  1. Senioři – lidé starší 60 let
  2. Rizikové skupiny – chronicky nemocní
  3. Lidé vystaveni riziku – zdravotníci na exponovaných místech

Pozměňovací návrhy

[editovat]

Ze strany Karly Maříkové (SPD) a Lubomíra Volného (Jednotní) byl vznesen návrh, který by dobrovolnost očkování zakotvil výslovně a měl by zajistit to, aby naočkovaní i nenaočkovaní lidé měli stejná práva a povinnosti. Návrh však o pouhý jeden hlas ve sněmovně neprošel. Podle Volného se objevují náznaky o tom, že by naočkované osoby mohly mít rozšířenější práva například co se týče cestování. „‚Jediný způsob, jak ji dostat do mého těla bude to, že mě k tomu přinutí nějaký korporát nebo někdo, kdo mi odmítne poskytnout službu nebo prodat zboží‘. A takto to vnímá velká část společnosti“ řekl Volný. K opačnému názoru než Volného a Maříkové se přihlásil i lékař a poslanec Vlastimil Válek (TOP 09), který si myslí, že do jisté míry rozšiřovat práva očkovaným osobám je korektní. Připojili se k němu například i bývalý prezident České lékařské komory Bohuslav Svoboda (ODS), který tyto pozměňovací návrhy označil za „skutečně žertovné“, nebo ministr zdravotnictví Jan Blatný, který návrhy prohlásil za zbytečné a politikum.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Pojišťovny uhradí očkování proti covidu-19. Poslanci diskutovali, zda má být povinné. ČT24 [online]. 2020-12-04, rev. 2020-12-04 [cit. 2020-12-05]. Dostupné z: [1].
  • Sněmovna schválila pravidla očkování proti koronaviru. www.ceskenoviny.cz [online]. 2020-12-04, rev. 2020-12-04 [cit. 2020-12-05]. Dostupné z: [2].
  • Očkování proti koronaviru bude proplácet pojišťovna, schválila poslanecká sněmovna. www.lidovky.cz [online]. 2020-12-04, rev. 2020-12-04 [cit. 2020-12-05]. Dostupné z: [3].