Řecké referendum nebude, Papandreu přežil hlasování o důvěře

Z Wikizpráv

Pátek

Sněmovna helénského parlamentu

Řecký premiér Jorgos Papandreu těsně přestál v parlamentu hlasování o důvěře a země se tak prozatím vyhne předčasným volbám. V projevu před hlasováním Papandreu vyzval k tvorbě nové koalice, která podpoří plán pomoci, jenž má zachránit Řecko před bankrotem a stabilizovat eurozónu. Řekl, že v sobotu navštíví prezidenta kvůli diskusím o vytvoření nové vlády široké koalice. Připustil, že novou vládu může vést někdo jiný, ale zároveň řekl, že efekt případných předčasných voleb by byl katastrofální.

Papandreův spolustraník ministr financí Evangelos Venizelos řekl, že země nezbytně potřebuje další splátku 11 miliard dolarů z dosavadní evropské pomoci. Představitelé evropských zemí a Mezinárodního měnového fondu ale nehodlají poskytnout Řecku žádnou další pomoc, pokud nepřijme i novou, druhou část záchranného plánu.

Papandreova vláda vyhrála hlasování většinou pouhých 153 hlasů z celku 300 poslanců.

Referendum o pomoci odvoláno[editovat]

Hlasování proběhlo poté, co Papandreu zrušil kontroverzní plán vyhlásit referendum o evropské pomoci. Ten rozhořčil vůdce evropských zemí, kteří věnovali péči úsilí o přijatelné nastavení pomoci. Proti plánu na referendum se vyslovili jak opoziční strana Nová demokracie, tak členové jeho vlastního vládního Panhelénského socialistického hnutí.

Na premiéra se soustředil i intenzivní tlak ze zahraničí. Papandreu po odvolání referenda řekl, že šlo o politický tlak, kterým se snažil přimět opozici k podpoře evropského záchranného balíku. Referendum pak odvolal, když opoziční zákonodárci řekli, že pomoc v parlamentu podpoří.

Vůdce Nové demokracie Antonis Samaras žádal Papandreovo odstoupení s tím, že požadavkem na referendum ohrozil řeckou finanční situaci. Zároveň volal po sestavení přechodné vlády, která by připravila předčasné volby.

Středem Atén v průběhu jednání o důvěře vládě procházely tisíce demonstrantů, kteří nesouhlasí s požadovanými státními úsporami.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]