Přeskočit na obsah

Železniční nadšenci mají tento týden žně

Z Wikizpráv

Pondělí

Nápis na vnitřním panelu vlaku při speciální jízdě po Novém spojení
Běžně nepřístupné zázemí řídícího centra na pražském hlavním nádraží

V týdnu od 21. září do 27. září mají všichni železniční nadšenci, obdivovatelé železnice i cestující veřejnost postaráno o nové zážitky a informace. V rámci Evropského týdne mobility byl dnešek vybrán jako Den Eska, čili pražské železniční linie a v sobotu se uskuteční Den železnice.

V rámci Dne Eska byl v Praze pro zájemce připraven bohatý program. Hlavní stan akce se nacházel na Smíchově u Anděla, kde byly připraveny soutěže pro děti a soutěž „Největší šotouš PID“, ve které si mohli zájemci na záludných otázkách ověřit, jak dobře na tom jsou se znalostmi o pražské dopravě. Mimochodem, tušíte, že příměstská jednotka City Elefant má 287 sedadel v druhé vozové třídě; kolikrát je třeba přestoupit mezi zastávkami Nučice a Tachlovice, Jakubská náves, či který noční autobus má kilometricky nejdelší trasu? Na hlavním nádraží byla připravena exkurse do řídícího centra, ze kterého je obsluhováno celé nádraží. Po celý den se také konaly jízdy elektrickou jednotka 471 – City Elefant po Novém spojení z Masarykova nádraží přes Holešovice a hlavní nádraží do Libně a zpět na Masarykovo nádraží. Část jízdy do stanice Praha-Běchovice musela být bohužel z technických příčin na trati odřeknuta. Možnosti projet si téměř celé Nové spojení využili jak železniční nadšenci, kteří celou akci pečlivě fotodokumentovali, tak rodiny s dětmi a důchodci.

Další akce spojená s železnicí, Den železnice, se bude konat v sobotu 26. září. Na tento den bude pro veřejnost připraven program nejen v Praze ale i v jiných městech po celé republice. Například v České Třebové bude otevřeno místní depo kolejových vozidel a zázemí nádraží. V Praze jsou připraveny jízdy moderními soupravami po mostu Inteligence či historickým vozem mezi branickým a zbraslavským nádražím. Znovu bude také otevřeno řídící centrum a dopravní kancelář na hlavním nádraží.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Jagro (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku z účasti na Dni Eska, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Informace[editovat]