Přeskočit na obsah

Ahmadínežádův projev vyhnal západní demokraty z jednání VS OSN

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Mahmúd Ahmadínežád

S ostrou kritikou západních zemí v čele s USA vystoupil před Valným shromážděním OSN íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jeho pátý projev na půdě světové organizace byl podle pozorovatelů nejkontroverznější a opět vyvolal masový odchod zúčastněných diplomatů z delegací USA, zemí Evropské unie a Izraele ze sálu.

Ahmadínežád obvinil Spojené státy a jejich spojence z toho, že „oficiálně podporují rasismus. Oslabují země prostřednictvím vojenských intervencí a ničí jejich infrastrukturu proto, aby zplundrovaly jejich zdroje a tím prohloubily jejich závislost“.

„Pokrytectví a klamání jsou dovolené, aby zajistily jejich zájmy a imperialistické cíle. Prodej drog a zabíjení nevinných lidí jsou rovněž dovolené v úsilí o tyto ďábelské cíle,“ pokračoval Ahmadínežád.

Ve svém projevu se vrátil i k historii Spojených států, v níž našel jejich vinu v otrokářství, údajném způsobení dvou světových válek, užití jaderné bomby proti „bezbranným lidem“ a v podpoře vojenských diktatur v zemích třetího světa.

Bezprostředním impulsem k odchodu západních diplomatů byla zmínka o útocích z 11. září, které Ahmadínežád označil za „tajemné“, a řekl o nich, že byly záminkou k útokům na Afghánistán a Irák a k ovládnutí Blízkého východu a jeho ropných zdrojů.

K tomu Ahmadínežád také dodal: „Svou imperialistickou mediální sítí, která je pod vlivem kolonialismu, hrozí (USA) každému, kdo zpochybňuje holocaust a 11. září sankcemi a vojenskými akcemi.“

Ahmadínežád volal po kolektivním vedení světa[editovat]

Čínská tisková agentura Sin-chua vyzdvihla Ahmadínežádovu výzvu ke kolektivní správě světových záležitostí. „Sdílené a kolektivní řízení světa je legitimním právem všech národů a my zde jako jejich zástupci máme povinnost bránit jejich práva,“ řekl. „Ačkoli se některé mocnosti neustále pokoušejí oslabovat všechny mezinárodní snahy zamířené na podporu kolektivní spolupráce, my musíme posilovat svou víru, že je možné dosáhnout ustavení sdílené a kolektivní spolupráce ve vedení světa.“

Podle íránského prezidenta v tomto smyslu selhává i celá OSN.

Ve svém projevu se naopak Ahmadínežád vyhnul otázce íránského jaderného programu i demokratizačního hnutí v arabských zemích.

Podle Izraele neměl Ahmadínežád v OSN ani mluvit[editovat]

Mluvčí americké delegace Mark Kornblau si po Ahmadínežádově vystoupení pouze povzdychl, že íránský prezident „měl příležitost dotknout se touhy vlastního lidu po svobodě, místo toho se znovu obrátil k odporným antisemitským pomluvám a opovrženíhodným konspiračním teoriím.“

Izraelské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení Ahmadínežádův projev odsoudilo a konstatovalo, že mezinárodní společenství „by nemělo zvyšovat význam íránského prezidenta tím, že mu poskytne takovou platformu k projevům“.

Další kritiky vystoupení íránského prezidenta vycházely ze srovnání s jeho vlastní politikou. Například britský premiér David Cameron připomněl, že Írán „násilně brání demonstracím a zadržuje a mučí ty, kteří usilují o lepší budoucnost.“

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Ahmadinejad Speech Triggers Western Walkout. Voice of America [online]. 2011-09-22 [cit. 2011-09-23]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • HORN, Jordana. US delegation walks out of Ahmadinejad speech. Jerusalem Post [online]. 2011-09-22 [cit. 2011-09-23]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • At UN, Iranian president calls for collective management of world affairs. Xinhua News [online]. 2011-09-22 [cit. 2011-09-23]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • Ahmadinejad speech at UN prompts mass walkout. BBC News [online]. 2011-09-22 [cit. 2011-09-23]. Dostupné z: [4]. (anglicky)