Přeskočit na obsah

Bahamy přestaly vydávat povolení k hledání ropy

Z Wikizpráv

Středa

Bahamy

Vláda Baham oznámila, že přestává přijímat žádosti o povolení hledání zásob uhlovodíkových paliv u svých břehů. Rozhodnutí vydalo Ministerstvo prostředí.

To vydalo prohlášení uvádějící: „Ministerstvo se snaží tímto rozhodnutím zachovat a ochránit Bahamám neznečištěné mořské prostředí navzdory možným finančním výhodám z hledání ropy.“ Součástí rozhodnutí, které je reakcí na nedávnou ropnou havárii v Mexickém zálivu, bude také přezkoumání stávajících povolenek. Ty se zatím týkaly jen průzkumů, žádné povolení k ropným vrtům vláda doposud nevydala.

Podle Stálého sekretáře pro prostředí Ronalda Thompsona ještě ministerstvo nenavrhlo konkrétní bezpečnostní protokoly, ale vláda se hodlá inspirovat v předpisech již existujících v jiných zemích.

Oznámení je zklamáním pro několik firem zabývajících se hledáním ropy. Jedna z nich, BPC, má v současnosti pět licencí k hledání a doufala získat šestou. Vydala vyjádření, v kterém uvádí, že podle ní nehrozí v zkoumaných lokalitách rizika podobná těm v Mexickém zálivu a že se těší z dobrých vztahů s bahamskými úřady a doufá, že se situace brzy vyřeší.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy The Bahamas halt all new applications for oil exploration na anglických Wikizprávách.

  • THOMPSON, Taneka. Govt suspends consideration process for oil exploration. The Tribune [online]. 2010-08-31 [cit. 2010-09-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)