Přeskočit na obsah

Deset tisíc lidí prošlo se zesnulým Václavem Havlem Prahou

Z Wikizpráv

Středa

Čelo smutečního průvodu za prezidentovou rakví prochází Nerudovou ulicí

Smuteční průvod za rakví s ostatky zesnulého prezidenta, dramatika a disidenta Václava Havla čítal tisíce lidí. V jeho čele na cestě z centra Pražská křižovatka na Pražský hrad kráčela vdova po prezidentovi Dagmar Havlová a další členové rodiny. V odpoledních hodinách spočinula rakev ve Vladislavském sále, kde při té příležitosti krátce promluvil Havlův nástupce ve funkci prezidenta Václav Klaus.

Rakev zakrytou ve státní vlajce vezlo šestispřeží starokladrubských vraníků na lafetě, která byla v roce 1937 použita při státním pohřbu prezidenta T. G. Masaryka. První část trasy na Loretánské náměstí průvod absolvoval za hodinu mezi osmou a devátou hodinou, druhou na Hrad pak od desáté hodiny za patnáct minut. Za civilní částí průvodu následovala vojenská část se stovkami příslušníků ozbrojených sil. Na Loretánském a Hradčanském náměstí čekaly na průvod další davy, odhad počtu lidí tam shromážděných dosáhl deseti tisíc. Když rakev na Hradčanské náměstí dorazila a šestice vojáků ji přenášelo na hradní nádvoří, zněl prostranstvím potlesk a také symbolické zvonění klíčů.

Prezident Klaus ve Vladislavském sále označil Havla za člověka pevných životních postojů a názorů. „Jeho život odráží historii 20. století. Jako spisovatel a dramatik věřil v sílu slova měnit svět. Neváhal svá slova ostře použít…... Je samozřejmostí, že ne vždy uspěl a že ne vždy se náš svět vyvíjel podle jeho představ,“ dodal Klaus. Ceremonie se zúčastnili i další ústavní činitelé, politici či církevní hodnostáři. V průvodu s rodinou byli i nejbližší Havlovi přátelé a spolupracovníci, např. Alexandr Vondra, Michael Kocáb, Bořek Šípek nebo Jan Ruml

Oficiální poslední rozloučení Václava Havla se uskuteční 23. prosince v chrámu sv. Víta, zúčastní se ho i řada státníků ze zahraničí. Před tím bude mít veřejnost přístup do Vladislavského sálu, kde se bude moci s prvním prezidentem samostatného Česka, rozloučit.

Průvod přenášela živě Česká televize, věnovala se mu široce média v internetových online reportážích.

Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince ve věku 75 let.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Havel se naposledy vrátil na Hrad, lidé ho vítali cinkáním klíčů. iDNES.cz [online]. 2011-12-21 [cit. 2011-12-23]. Dostupné z: [1].
  • Rakev s exprezidentem doprovodilo na Hradčany přes deset tisíc lidí. iDNES.cz [online]. 2011-12-21 [cit. 2011-12-23]. Dostupné z: [2].
  • Foto a video: Takhle se Češi loučili s Havlem, doprovodili ho na poslední cestě na Hrad. iHNed.cz [online]. 2011-12-21 [cit. 2011-12-23]. Dostupné z: [3].